Pořad ukazuje, jaké mohou mít dětí problémy s držením těla. Zaměřuje se na nesprávné držení páteře a ploché nohy. Také jsou zde ukázky cviků na odstranění těchto vad. V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Jaké jsou poruchy zraku, jak probíhá vyšetření očí a čeho se vyvarovat, abychom si zrak sami nepoškozovali. V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor, který jim pomůže.
K čemu může vést nezdravé přejídání a mlsání? Jaké potraviny jsou zdravé, vhodné a které naopak nevhodné? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Co to je alergie a jak se pozná? Jak se dají zmírnit její příznaky a jak se může toto onemocnění léčit? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Jak se zachovat, pokud nás pokouše cizí pes nebo jiné zvíře, a co se musí udělat, abychom vyloučili nakažení vzteklinou. V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Jak snadno se můžeme nakazit žloutenkou, jak se toto onemocnění diagnostikuje, a hlavně co dělat a nedělat, abychom se žloutenkou nenakazili. V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Církev se držela spíše stranou májových oslav. V kostelích se však konaly májové pobožnosti a naopak kvůli pověrám takřka chyběly svatební obřady. Pořad vysvětluje také, kde se vzalo rčení „v máji na máry“.
Ukázka popisuje, kdy a jak se kácí májka a jaká tradice s ní souvisí.
První květnový den je dnem lásky a oslavou příchozího jara, růstu a plodnosti. Proto byly májové slavnosti záležitostí mladých lidí. Symbolický význam mělo zdobení květinami a k lidovým zvykům patřila kromě stavění májky i volba krále majálesu.
K 1. květnu dodnes patří tradice stavění májky. Uprostřed návsí se vztyčují vysoké stromy a kolem nich probíhají jarní slavnosti. Někteří mládenci kromě toho staví malé májky pod okna milovaných dívek.
Pasáž popisuje vznik myšlenky demokracie ve starověkém Řecku a ukazuje, jak se demokracie v řeckých podmínkách vyvíjela.
Voda patří k tomu nejcennějšímu, bez ní by nebyl život. Proto hrála vždy důležitou roli v lidských bájích a pověstech a pojily se s ní mnohé obřady a pověry. K vodním rituálům patřilo i otvírání studánek, které bylo i součástí letnicových obyčejů.
13 454
755
4 583
1 258
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.