K čemu slouží transformátor, z čeho se skládá a jak funguje? Na jakém principu pracuje pájka? Jak souvisí transformátor s tokamakem a jak zahřejeme plazma na milion stupňů?
K čemu slouží tokamak a jak lze s jeho pomocí na Zemi spustit termojadernou fúzi? Dozvíte se, co je to magnetická past na plazma a k čemu jsou v tokamaku elektromagnety.
Jak funguje největší dalekohled u nás, který se nachází v Ondřejově? Jak o něj vědci pečují a co s ním pozorují? O co všechno bychom bez existence dalekohledu přišli?
Vysvětlíme si, jak vzniká duha i jiné světelné jevy, které můžeme pozorovat. Podívejte se na fotografické záběry duhy, halového jevu, polární záře a irizace oblaků.
Návod na domácí výrobu optického přístroje – periskopu.
Pokus s plastovými lahvemi demonstruje, co je rezonanční frekvence a co má tento fenomén společného se zvukem a s pohybem.
Co je infrazvuk a kde ho najdeme? Například sloni vydávají tak hluboké zvuky, že je lidské ucho není schopné zachytit. Dorozumívají se totiž infrazvukem, díky kterému spolu dokážou komunikovat na velké vzdálenosti.
Víte, co mají společného netopýři, sonary a radary? Je to takzvaná echolokace. Tou ale v živočišné říši vynikají nejen netopýři. V podstatě jde o schopnost vysílat ultrazvukové signály a podle ozvěny poznat, kde a jak daleko se nachází překážka.
Ve videu se dozvíte, z jakých částí se skládá ucho a jak tento lidský orgán funguje. Postupně si projdeme jeho jednotlivé části a vysvětlíme si, jak jimi prochází zvuk.
Ve videu uvidíte, jak se z fyzikálního hlediska člověk dorozumívá s ostatními prostřednictvím zvuku. Dozvíte se, co to vůbec je zvuk, jak se šíří prostředím a co je to ozvěna.
Krátká ukázka popisuje, z čeho se skládá lidské oko, jak funguje a jak probíhá vyšetření oka.
Jaké byly následky úniku radioaktivity z jaderné elektrárny v Černobylu? Co je to radioaktivní spad a jaké jsou jeho vlivy na faunu, flóru a člověka? Jak by vypadala krajina po výbuchu jaderné pumy? A jak to v Černobylu a jeho bezprostředním okolím vypadá dnes? To vše nám popíše Tomáš Vaněk z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd v ČR.
13 368
749
4 559
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.