00:52
Existují zvuky, které slyší jenom děti prvního stupně základní školy. Podívejte se na experiment s Petrem Vackem, ve kterém se přesvědčíme, že děti mají větší frekvenční rozsah zvuku než dospělí lidé. Slyší tak i zvuky o vyšší frekvenci.
Jak vzniká zvuk? Jak se šíří, abychom slyšeli? A na čem závisí charakter zvuku? V čem spočívá rozdíl mezi nízkým a vysokým tónem? Odpovědi přinesou dvě kovové tyče, počítač v roli osciloskopu a pokusy z akustiky.
Co je to vlastně zvuk? Zvuk je mechanické podélné vlnění. Zdroj zvuku šíří své kmity do okolí hmotným prostředím, třeba vzduchem nebo vodou. Vysoké zvuky (v hudbě tóny) mají vyšší frekvenci kmitů. U nižších zvuků je kmitání nižší.
Ve videu se dozvíte, z jakých částí se skládá ucho a jak tento lidský orgán funguje. Postupně si projdeme jeho jednotlivé části a vysvětlíme si, jak jimi prochází zvuk.
Ukázka stojatého vlnění typického například pro napjatou strunu a popis výpočtu rychlosti světla pomocí mikrovln.
Hudební produkce v podání divoce rostoucí rostliny křídlatky a studentů Střední školy stavební v Jihlavě. Fyziku najdete zkrátka ve všem. Pod vedením jejich fyzikáře Tomáše Krásenského nám za Michaelovy asistence odhalí zákonitosti hudební akustiky.
V jakých jednotkách se měří hlasitost? Co je zvuk? Ve kterém prostředí se nemůže šířit zvuk? Jaká je rychlost šíření zvuku vzduchem? Jak nazýváme frekvenci vyšší než 20 kHz? Který obor se zabývá šířením zvuku a jeho vnímáním? Co určuje výšku tónu? Jak nazýváme první přístroj k nahrávání a reprodukci hlasu? Kdo je vlastníkem patentu na fonograf? Co všechno víte a nevíte o zvuku, zjistíte v našem kvízu.
Jak ovlivňuje výšku tónu prostředí, ve kterém se zvuk šíří? Pokus s roštem do trouby, který dokazuje, jak se zvuk mění při šíření jiným prostředím.
13 203
741
4 504
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.