02:11
Van de Graaffův generátor je stroj, který je schopen nahromadit a udržet ohromné množství náboje statické elektřiny na kovové kouli. Jak se chovají mýdlové bubliny nebo plamen v blízkosti Van de Graaffova generátoru? Na závěr je vysvětlena elektrostatická síla z pohledu mikrosvěta.
Víte, kde se na světě nacházejí ty nejpřesnější hodiny, podle kterých se řídí všechny ostatní? Hluboko v amerických Skalistých horách. Podle nich si řídí svůj čas všechny hodiny na světě. Jsou to hodiny atomické, které pracují na základě elektromagnetického kmitání atomů. Jsou tak přesné, že by potřebovaly 52 miliónů let, aby se odchýlily o 1 sekundu.
Na konci dubna 1986 začali technici jednoho z bloků jaderné elektrárny v Černobylu zkoušku. Jedna chyba za druhou vedly k tomu, že jaderný reaktor explodoval. Řetězová reakce se vymkla kontrole a s výbuchem se do ovzduší uvolnily tuny radioaktivních látek. Totalitní systémy v socialistických zemích se snažily tuto nehodu před obyvateli zatajit. Proč je neviditelné záření nebezpečné? A co vlastně o radioaktivitě vědci vědí?
Rozbití jádra se stalo jedním z nejzásadnějších objevů v dějinách. K rozbití jádra je třeba neutron, který vnikne dovnitř. Jádro se rozdělí na dvě části a uvolní se tři neutrony. Dva z nich se musí zachytit pomocí regulačních tyčí z bóru. Zbylý neutron rozbije další jádro, a tak dojde k řízené štěpné řetězové reakci. Jak se v jaderných elektrárnách vyrobí elektrická energie a jak se školí operátoři? Jak vypadá temelínský velín?
K čemu slouží transformátor, z čeho se skládá a jak funguje? Na jakém principu pracuje pájka? Jak souvisí transformátor s tokamakem a jak zahřejeme plazma na milion stupňů?
Největší tokamak v Čechách, tokamak Compass provozovaný Ústavem fyziky plazmatu Akademie věd České republiky, dokáže zahřát plazma až na 15 miliónů stupňů. Jak je to možné?
Fyzikové celého světa pátrají po podstatě hmoty a po jejích nejmenších částicích. V CERNu u Ženevy mají pro tento účel nejen největší urychlovač, ale také obří detektory. Na jakém principu vlastně fungují? Spolu s Michaelem si to můžete vyzkoušet doma na jednoduchém modelu sami. Budete potřebovat jen magnetické i nezmagnetizované kuličky a železné piliny.
Co všechno můžeme vidět 3D mikroskopem v kuchyni? 3D mikroskop poskytuje zajímavé pohledy na strukturu různých látek. Podívejte se, jak vypadá zvětšeně: dno hrnku, ostří nože, teflon, drátěnka, houbička, skořápka vejce, cukr, kmín, sypaný čaj a čaj v sáčku.
Stručné vysvětlení termojaderných reakcí, které probíhají v nitru Slunce. Vodík se za obrovské teploty a tlaku přeměňuje na helium a při tom se uvolní obrovské množství energie, která se dostává na povrch.
Řečtí filozofové považovali za nejmenší nedělitelné částice atomy. Na přelomu 19. a 20. století byly ale objeveny částice elektron, neutron a proton. Nyní víme, že u těchto částic to také nekončí. Hadrony, mezi které patří proton a neutron, se skládají z trojce kvarků, kterou doplňuje stejný počet gluonů.
11 731
629
3 565
1 051
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.