Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

ČJ a literatura

Stupeň vzdělání

Vybrat

Témata předmětu

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 457

Slovíčka: Mimikry

01:57

Slovíčka: Mimikry

Seriál Slovíčka nám v tomto díle vysvětlí a ukáže, co to jsou mimikry. Mimikry slouží šelmám k oklamání oběti, například když chce tygr ulovit zebru, splyne s okolím. A zebra zase naopak používá své pruhy jako mimikry, aby splynula se stádem - a z dálky je v podstatě neviditelná. Mimikry zkrátka slouží jako klam v boji s nepřítelem. Nápady přírody jsou prostě nepřekonatelné!

Slovíčka: Justice a spravedlnost

01:55

Slovíčka: Justice a spravedlnost

Justice je další slovíčko, na které se spolu s Aničkou a Vojtou podíváme podrobněji. Když se řekne justice, myslí se tím spravedlnost, právo, soudci a advokáti. Všechny tyto pojmy si podrobně vysvětlíme a v justici si uděláme přesnější přehled. A co je to vlastně ta spravedlnost? Jsou to jen zákazy? A existuje vůbec něco jako spravedlnost?

Slovíčka: Manipulace

01:48

Slovíčka: Manipulace

V dalším díle Slovíček se dozvíme něco o manipulaci, jednání, které je obvykle spojováno spíš s negativním významem. Jak ale můžete vidět v tomto díle, nemusí tomu tak nutně být vždycky. Třeba když jde o přesouvání předmětů, uklidňování nebo výchovu dětí. Podívejte se?

Slovíčka: Symboly

01:50

Slovíčka: Symboly

Některé symboly jsou společné pro většinu kultur, třeba srdce jako zobrazení lásky. Jiné věci ale mohou znamenat v každé kultuře něco odlišného. Například v Číně, Indii nebo Japonsku není symbolem smutku černá barva jako u nás, ale naopak bílá. Symbol nemusí být jen obrázek nebo barva, ale třeba i zlatá medaile, křížek na krku nebo olympijské kruhy. Víc vám o symbolech prozradí další díl Slovíček.

Jak hovoří naše tělo?

02:39

Jak hovoří naše tělo?

Naše tělo za nás možná mluví víc než bychom čekali. Podíváme se za dětmi do Pyšel a budeme pozorovat, co o nich při seznamování vypovídá jejich tělo. Jak vypadá seznamování sebevědomého člověka? A na co je třeba dávat pozor?

Zprávičky: Ljuba Štíplová

02:14

Zprávičky: Ljuba Štíplová

Zprávičky nám dnes představí Ljubu Štíplovou, českou scenáristku, spisovatelku a básnířku, autorku knížek pro děti. Její pseudonym zněl původně Miloš Štípl, což je jméno jejího manžela. Pod tímto pseudonymem psala například poutavé příběhy do Čtyřlístku. Seznamte se se spisovatelkou, která toho pro děti napsala spoustu a na vzdělávání dětí spolupracovala i s Českou televizí. Přes 40 let se věnovala dětské tvorbě a nejvíc ze všeho ji těšil právě zájem malých čtenářů a diváků.

Tvorba Pavla Šruta

02:01

Tvorba Pavla Šruta

Je to nejobratnější lupič všech dob a dosud nikdy nebyl dopaden. Možná i vám se včera nebo právě v této chvíli ztratila ponožka. Kdo za to může? Lichožrout! Záhadný tvor, který žere ponožky a z párů dělá licháče. Do jejich tajemného světa pronikl Pavel Šrut a díky Zprávičkám proniknete do světa Pavla Šruta, který toho napsal mnohem víc než jen Lichožrouty. Nápaditý spisovatel si rád hrál s češtinou a tvořil nová slova. Podle jeho scénářů bylo natočeno filmů mnohem víc.

Slovíčka: Atmosféra

02:17

Slovíčka: Atmosféra

Slyšeli jste, že si často lidé stěžují, že pro samou práci a přípravy nemají ani čas si vychutnat slavnostní atmosféru? Jak se dozvíte v následujícím dílu Slovíček, alespoň nějakou atmosféru si vychutnáváme vlastně pořád. Atmosféra ve fyzikálním smyslu je něco úplně jiného než takzvané dusno ve třídě, kde došlo k potyčce. Bez ní bychom totiž nemohli dýchat. Proč se nám ve vysokých výškách dýchá hůře? A kde můžeme vidět konec naší atmosféry?

Slovíčka: Empatie

02:14

Slovíčka: Empatie

Tématem dnešního dílu animovaného seriálu Slovíčka je empatie. Empatický člověk je ten, který se obvykle v různých situacích snaží vžít do pocitů druhých. Chápe třeba rozčilení člověka, na jehož místě bychom se zachovali úplně jinak. Jak poznáme, že jsme empatičtí, a jak nám empatie může škodit? Jak se dá empatie využít k ovlivňování lidí?

Slovíčka: Integrace a segregace

02:13

Slovíčka: Integrace a segregace

Věděli byste co to znamená slovíčko integrace? Nevěděli? Nevadí, podívejte se na následující video, kde si význam tohoto slovíčka vysvětlíme.

Slovíčka: Extrém

02:23

Slovíčka: Extrém

Nejspíš už jste se s tímto slovíčkem setkali, slyšeli jste ho ve zprávách nebo četli na internetu. Věděli byste však, co slovíčko extrém znamená a co všechno mohou lidé tímto slovem označit?

Slovíčka: Instinkt

02:03

Slovíčka: Instinkt

Nejspíš už jste o něm slyšeli a nejspíš ho i použili, ale věděli byste, co vlastně znamená slovíčko instinkt? A jaký je rozdíl mezi našimi instinkty a reflexy?

Načíst další videa
Probíhá načítání

Učíme se společnějeden rok. Děkujeme za váš zájem! Podívejte se, co všechno jsme spolu zvládli.

Prohlédnout
×