Reportáž k jubilejnímu výročí existence postavy českého génia přináší ohlédnutí za půlstoletím divadelních představení spjatých s touto fiktivní, přesto legendární osobností. Reportáž je doplněna rozhovorem se Zdeňkem Svěrákem.
Na sklonku roku 2022 uvedlo Bezručovo divadlo v Ostravě nové nastudování Shakespearovy komedie Sen čarovné noci. Podívejme se na ukázku představující slavnou komedii v pojetí režiséra Michala Háby.
Francie patří k zemím se silnou komiksovou tradicí. Ukazuje se však, že i současná česká komiksová tvorba dokáže ve světě zaujmout. Dokazuje to i zájem o ni na festivalu komiksu v Paříži, na kterém byla Česká republika v roce 2022 čestným hostem. Podívejme se na reportáž z dění na pařížském festivalu.
Spisovatel Josef Škvorecký detektivky nejen psal, ale také se jimi zabýval z literárněvědného hlediska. Zajímaly ho zejména principy a pravidla tohoto žánru, knihou Nápady čtenáře detektivek vytvořil průřez dějinami detektivního žánru.
První výraznou ženskou autorkou detektivek v českém prostředí byla v šedesátých letech minulého století Anna Sedlmayerová. Proslavila se románem Pomozte mi, Terezo!, ve kterém uvedla do české literatury první vyšetřovatelku - ženu. V období normalizace Sedlmayerová publikovat nesměla, režimu se znelíbila románem Symbol zůstal mramorový. Tvorbu autorky charakterizuje literární historik Michal Jareš a policejní historik Radek Galaš přidává dobový kontext žen ve službách policie.
Po únorovém převratu 1948 se nejprve zdálo, že detektivní žánr v nových podmínkách bude mít velké potíže. Jenže ideology komunismu brzy napadlo, že by se obliby žánru mezi čtenáři dalo využít politicky, a komunisté proto začali brzy specifický typ detektivky podporovat.
Čeští autoři detektivek ve dvacátých a třicátých letech minulého století často používali anglické pseudonymy. Prvním, kdo psal detektivky pod vlastním jménem, byl jeden z „otců zakladatelů" české detektivky Eduard Fiker, jehož detektivní příběhy bývají označovány jako česká drsná škola. První detektivka s českým detektivem autorovi vyšla v roce 1942.
Emil Vachek vytvořil ve svém románu postavu inspektora Klubíčka, která bývá někdy označován jako praotec českých literárních detektivů. Klubíčko využívá intuici i znalost lidských povah, má skromné a příjemné vystupování – a patří do plejády významných českých literárních detektivů.
Ještě před první světovou válku se v českém prostředí začaly u čtenářů výrazně uplatňovat sešity s detektivními příběhy. Velký úspěch zaznamenaly příběhy soukromého detektiva Léona Cliftona, které nám i s okolnostmi jejich vzniku představují herec Ondřej Vetchý a literární historik Michal Jareš.
Každoročně pronášel prezident České republiky Václav Klaus novoroční projev, v němž bilancoval dění uplynulého roku. Podívejte se, jak v projevu na začátku roku 2013 popsal a zhodnotil nálady ve společnosti, jako ekonom nemohl pominout ani aspekty hospodářského vývoje.
V českém prostředí není zcela obvyklé, aby prezident republiky pronášel projev při příležitosti velikonočních svátků. Proto je přinejmenším zajímavé zhlédnout, jak si s tímto tématem poradil prezident Miloš Zeman na jaře 2020.
Dodnes neexistuje jednoznačné stanovení příčiny požáru Národního divadla. Hasičský záchranný sbor ČR v pořadu Plameny nad Národním divadlem tento případ znovu otevírá...
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.