Představujeme dva romány současné německé literatury, postmoderní román Já a Kaminski z pera v českém prostředí již známého spisovatele Daniela Kehlmanna a román Úterní ženy napsaný Monikou Peetzovou. Ve druhé části videa se k románům vyjadřuje literární publicista Ondřej Horák, který zároveň komentuje atraktivitu německé literatury pro českého čtenáře.
Dokumentární pořad z cyklu miniportrétů Česko jedna báseň představuje krátce básníka Jaroslava Žilu. Ostravský spisovatel recituje svou báseň Tam odkud potoky mé krve a vybrané verše Vladimíra Holana.
Bohuslav Balbín byl významným českým literátem, historikem a pedagogem. Řadí se k nejvýznamnějším osobnostem českého baroka. Psal výhradně latinsky, ale snažil se všemožně pomáhat českému národu a také jeho literatuře, která neustále čelila násilné germanizaci. Historik Petr Charvát také v krátkosti představuje zásadní Balbínova díla.
Vybranou pasáž uvádí humorná scénka na téma shody a neshody. Následně Aleš Cibulka s lingvistkou Hanou Mžourkovou probírají jednotlivá pravidla shody přísudku s podmětem. Neopomíjejí ani problematickou životnost, tedy rozdílný přirozený a mluvnický rod, či úskalí shody přísudku s několikanásobným podmětem.
Český básník Pavel Kolmačka předčítá úryvek ze své sbírky básní Wittgenstein bije žáka.
O svém novém románu Pod sněhem hovoří současná česká autorka Petra Soukupová. Rozebírá charaktery postav v románu, tří sester, které spolu jedou na rodinnou oslavu. Autorka mluví i o své nespokojenosti se svými staršími díly. Dozvíme se i to, jak ji (ne)změnilo mateřství.
Spisovatelka Petra Hůlová hovoří o věcech a událostech, které ovlivnily její tvorbu, o inspiraci v současném světě a o feminismu.
Zkracování je jedním ze tří způsobu, jak se v češtině tvoří nová slova. Výsledkem zkracování jsou zkratky, jichž existuje několik druhů, a zkratková slova. Způsoby jejich tvoření i jejich pravopis ve videu vysvětluje Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR.
Haná, krajina bohatých statků, návštěvníky přivítá větrnými mlýny. Staré časy připomenou i rázovité stodoly, hanácké nářečí nebo bohatě vyšívané kroje. Podíváme se také, jak vypadala hanácká svatba. Proč tyhle dobré časy skončily?
Od počátku 40. let 19. století se z podnětu Josefa Kajetána Tyla konaly české plesy. Zde se potkávaly významné osobnosti tehdejší české vlastenecké společnosti. Ukázka z druhé části minisérie Božena zachycuje Boženu Němcovou s manželem na českém bálu, kde se potkala nejen s Tylem či Erbenem, ale také s Václavem Bolemírem Nebeským.
V současnosti je již komiks vnímán jako svébytné umění, ne jako pouhá zábava. Podoba evropského i československého komiksu byla postupně ovlivňována komiksem ze Spojených států amerických. Jak se u nás komiks jakožto samostatný žánr vyvíjel?
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá podmiňovacím způsobem, uvádí jeho různé tvary, kdy se používá a jak se v něm často chybuje.
13 456
755
4 583
1 260
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.