William Shakespeare: Nesmrtelný bard z Avonu

Když 23. dubna roku 1616 William Shakespeare zemřel, bylo mu pouhých 49 let. Přesto se stihl stát největším dramatikem všech dob a zanechat po sobě 38 divadelních her a 154 sonetů. Jeho dílo bylo přeloženo do všech živých jazyků a dodnes je uváděno častěji než hry jakéhokoliv jiného dramatika. Shakespeare uměl dokonale skloubit básnického génia se smyslem pro efektní drama a stvořil tolik archetypálních postav, které vstoupily do obecného povědomí, jako nikdo jiný před ním ani po něm.

U příležitosti výročí 405 let od autorova úmrtí jsme pro vás připravili námět, který vám poskytne podrobnější pohled na tvůrčího génia a vhled do života jeho dnes už naprosto ikonických postav. Lidská přirozenost se totiž ani po staletích moc nezměnila, a tak jsou Shakespearovy hry stále aktuální. Morální dilemata, nešťastné lásky, pomsta, spravedlnost, pouto krve, pachuť moci, mystéria osudu… To všechno zažívají lidé stále dokola, a proto se k dílu „barda z Avonu“ navzdory plynutí času vztahujeme i my. Pojďte se s námi vydat po stopách muže, který se nesmazatelně zapsal do dějin světové literatury a dramatu, ačkoliv o jeho osobě a životě víme jen velmi málo. Jeho dílo však rezonuje se samotnou podstatou lidství.

William Shakespeare

Náměty do výuky

Nejsledovanější videa

14 videí
Zobrazit další videa

Nejstahovanější pracovní listy

10 listů

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ: O Shakespearovi

Tento pracovní list pro žáky 2. stupně ZŠ je zaměřen na jednoho z nejvýznamnějších anglických dramatiků - Williama Shakespeara.
2. stupeň ZŠ
ČJ a literatura

Pracovní list pro SŠ: Drama Hamlet

Tento pracovní list pro studenty střední školy je zaměřen na jedno z nejvýznamnějších děl Williama Shakespeara - drama Hamlet.
Střední škola
ČJ a literatura
Zobrazit další pracovní listy

ČT edu nejsou pouze videa

1 113

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání