Cílem tohoto pracovního listu je seznámit žáky s událostmi a příběhy, které doprovázely sametovou revoluci – se svatořečením Anežky Přemyslovny v předvečer revoluce, s reakcí komunisty ovládané československé televize na potlačení demonstrace 17. listopadu.
Cílem tohoto pracovního listu je seznámit žáky s událostmi roku 1989, které předcházely sametové revoluci – s Palachovým týdnem, peticí Několik vět či pokusem občanů NDR o emigraci přes západoněmeckou ambasádu v Praze. Základní pomůckou je kromě videí také internet.
Cílem tohoto pracovního listu je zasadit do historického kontextu čtyři úspěšné prezidentské volby Václava Havla. Základní pomůckou je kromě videa internet.
Hranici mezi západním a východním blokem mezi lety 1948 a 1989 tvořila přísně střežená fyzická hranice. Tento pracovní list pracuje s tématem železná opona.
Série pracovních listů k jednotlivým videoukázkám z námětu do výuky 17. 11.: Anatomie sametové revoluce. Prohlubuje znalosti žáků o tématu. Pracovní listy jsou určeny pro samostatnou či skupinovou práci žáků střední školy.
Pracovní list je průvodcem při sledování filmu Smetana. Je zaměřen zejména na historický kontext doby, kdy v průběhu 19. století docházelo k probouzení národního cítění a k uvědomování si české národní identity.
Pracovní list je určen pro žáky ZŠ či SŠ (s ideálním počtem kolem 20 žáků ve třídě) a je zaměřen na vybraná témata první republiky (politický systém, území a národnostní složení, hospodářství a extremistická hnutí – celkem tedy 4 témata). Žáci pracují ve skupinách.
Tento pracovní je určen pro žáky 9. třídy ZŠ. Mezi jeho hlavní cíle patří, aby žák vybral podstatné informace z výchozího zdroje (z videí) a aby popsal, jak a proč na něj působí vybraná umělecká díla.
Tento pracovní list se zaměřuje se na téma prvorepublikové architektury, největší pozornost je věnována stylu funkcionalismu. Je určen pro žáky ZŠ i SŠ a k jeho vypracování stačí 1 vyučovací hodina. Žák na základě vlastního úsudku porovná stavby a z tohoto porovnání vyvodí typické rysy stylu.
V říjnu 1918 vzniklo samostatné Československo, které přineslo různorodé národnostní složení. Pracovní list je určen pro žáky ZŠ. Jeho cílem je zejména pomoci žákům vyselektovat podstatné informace z videa a na základě mapy popsat tehdejší národnostní situaci.
Vyhlášení Československé republiky v roce 1918 s sebou přineslo změny, které razantně ovlivnily životní styl lidí. V PL žák na základě informací ve videu odpoví na otázky související se změnou životního stylu za první republiky a popíše, v čem se shoduje životní styl první republiky s tím dnešním.
Pracovní list na téma konferencí Velké trojky. Cíle PL: žák aplikuje své dosavadní znalosti k úvaze o tehdejší situaci ve světě, na mapě označí místa konání konferencí a na základě informací z videí nebo jiných zdrojů odpoví na zadané otázky.
Pracovní list na téma konferencí Velké trojky. Cíle PL: žák aplikuje své dosavadní znalosti k úvaze o tehdejší situaci ve světě, na mapě označí místa konání konferencí a na základě informací z videí nebo jiných zdrojů odpoví na zadané otázky.
Po sto letech se letní olympijské hry vracejí do Francie. Jedinečné jsou v tom, že se poprvé v historii her účastní stejný počet mužů a žen. Pořadatelé chtějí být originální a chystají pro účastníky překvapení v podobě neobvyklého zahajovacího ceremoniálu.
Sport, a zejména ten vrcholový není již dávno apolitický, i když to o něm tvrdí někteří politici i sportovci. Je to politika a byznys, byznys především. Pořádání olympiády dnes často provázejí různé diskuze o dodržování lidských práv a o možném bojkotu.
Pracovní list k námětu do výuky Dějiny olympiády, který je součástí vybrané kapitoly Olympijské hry. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.
Pracovní list je určen žákům 2. stupně základních škol a středních škol. Cílem je seznámit žáky s působením Edvarda Beneše v Československu po druhé světové válce, zejména s jeho rolí v únoru 1948. Základní pomůckou jsou videa vztahující se k tématu a internet.
Pracovní list je určen žákům 2. stupně základních škol a středních škol. Cílem je seznámit žáky s klíčovou rolí Edvarda Beneše v prvních letech po skončení druhé světové války. Základní pomůckou jsou videa vztahující se k tématu a internet.
Pracovní list je určen žákům 2. stupně základních škol a středních škol. Cílem je seznámit žáky s postoji československého prezidenta Edvarda Beneše v osudovém roce 1938. Základní pomůckou jsou videa vztahující se k tématu a internet.
Pracovní list je určen žákům 2. stupně základních škol a středních škol. Cílem je seznámit žáky s důležitou rolí Edvarda Beneše v meziválečném Československu a jeho postupnou cestou do prezidentského úřadu. Základní pomůckou jsou videa vztahující se k tématu a internet.
Procvičování pravopisu a dějepisu v jednom? Právě o tom je pravopisný březen. Žáci si kromě historických událostí, které se odehrály v tomto měsíci, procvičí také shodu přísudku s podmětem.
Vladimir Iljič Lenin byl už během svého života považován nejen v Rusku za velkou historickou osobnost a po své smrti až nekriticky adorován. Po druhé světové válce a komunistických převratech v zemích východní Evropy se Lenin stal i v nich komunistickým „bohem“, kterému byla vzdávána mnohá pocta.
Vladimir Iljič Lenin byl už během svého života považován nejen v Rusku za velkou historickou osobnost a po své smrti až nekriticky adorován. Dnes jej vnímáme spíše opačně, jako diktátora, který vytvořil systém, po němž zůstaly miliony mrtvých.
V pracovním listu, který navazuje na videa v námětu, si prohlédnete sedm divů světa, připomenete si jejich osud a své znalosti následně poměříte s umělou inteligencí.
Pátek 22. listopadu 1963 měl být pro prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho neoficiálním zahájením kampaně za znovuzvolení. Kariéru i život jednoho z nejoblíbenějších prezidentů americké historie ale v texaském Dallasu půl hodiny po poledni ukončil atentát. Co o něm víme?
Před 60 lety zemřel při atentátu pětatřicátý americký prezident John Fitzgerald Kennedy. Ačkoli byl v úřadu pouhých 1036 dní, řadí se mezi nejoblíbenější americké prezidenty.
V pracovním listě se žák za pomoci videí seznámí s činností StB proti konkrétním osobám, jak je mohla sledovat, zastrašovat, ničit jejich životy i kariéru.
V pracovním listu se žák za pomoci videí seznámí s akcemi zaměřenými proti vnitřnímu i vnějšímu nepříteli Československa v období komunistické totality.
Počátky české šlechty spadají už do 10. století. V průběhu staletí stáli její představitelé u většiny významných událostí českých dějin. Tento pracovní list se primárně zaměřuje na osudy šlechty po vzniku Československé republiky v roce 1918.
Přestože je stále možné se setkat s tím, že je někdo označován za šlechtice a oslovován jako kníže nebo hrabě, používání šlechtických titulů bylo oficiálně zrušeno už dávno. Přečtěte si s žáky a studenty o zrušení šlechtických titulů v Československu.
Cílem pracovního listu je seznámit žáky se vznikem karibské krize a dopady případného konfliktu na samotné Československo. Základní pomůckou jsou videa vztahující se ke karibské krizi a internet.