Volby prezidenta USA se konají jednou za čtyři roky, vždy první úterý po prvním pondělí v listopadu. Voliči ale v tento den nevybírají přímo budoucí hlavu státu. Přečtěte si s žáky, kdo to jsou takzvaní electors neboli volitelé a co znamenají swing states či klíčové státy.
Pracovní list vede žáky k získání povědomí o složitosti a průběhu amerických prezidentských voleb a k porovnání amerického a českého systému. Žák potřebuje psací potřeby, výtisk pracovního listu a přístup k internetu.
Cílem pracovního listu je seznámit žáky s aktuálním stavem konfliktu. Pracovní list je určen zejména studentům středních škol, popřípadě druhého stupně základní školy.
Cílem pracovního listu je seznámit žáky s aktuálním stavem konfliktu. Pracovní list je určen zejména studentům středních škol, popřípadě druhého stupně základní školy.
Cílem pracovního listu je seznámit žáky s další fází celého konfliktu – se započatým mírovým procesem na Blízkém východě na počátku 90. let, ale také s geografií oblasti (s pojmy jako je například pásmo Gazy).
Cílem pracovního listu je seznámit žáky s příčinou vyhrocených izraelsko-palestinských vztahů, jejich vývojem a především pak s postojem okolních arabských států na vznik státu Izrael.
Cílem je seznámení se s vývojem posledních deseti let na britských ostrovech, především pak s důsledky Brexitu. Základní pomůckou je video a přiložené statistiky, popřípadě internet.
Cílem pracovního listu je porovnání zemí bývalé Jugoslávie a seznámení se s novodobým vývojem v posledních třiceti letech, který zásadně ovlivnil vztahy zemí v regionu. Vedle videa jsou dalšími zdroji informací internet či Školní atlas světa.
Cílem pracovního listu je seznámení se s Moldavskem, nejchudší zemí Evropy, největšími problémy státu, a především pak s jeho současným bezpečnostním ohrožením. Kromě videa jsou dalšími zdroji informací internet, popřípadě Atlas světa.
Na území hlavního města Prahy je v současné době (stav k 02/2023) vyhlášeno 12 přírodních parků. Pojďte se o nich dozvědět více. Pracovní list je vhodný pro 2. stupeň ZŠ a SŠ. Délka všech tří videí je dohromady asi 15 minut. Žáci pracují s internetovými mapovými aplikacemi.
V dnešní hodině podrobněji prozkoumáme Krkonošský národní park, který chrání nejcennější partie našeho nejvyššího pohoří. Seznámíme se s unikátní krkonošskou faunou i flórou, uvidíme důsledky ledovcové činnosti a navštívíme Sněžku, nejvyšší horu Česka.
Cílem pracovního listu je pochopení základních historických souvislostí týkajících se dějin Ukrajiny od konce první světové války do rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Pracovní list je určen zejména studentům středních škol.
Cílem pracovního listu je seznámení se zásadními politickými událostmi na Ukrajině posledních dvaceti let, které předznamenaly současný rusko-ukrajinský konflikt. Kromě přiloženého článku s mapami je hlavním zdrojem informací internet. Pracovní list se primárně určen studentům středních škol.
Cílem pracovního listu je seznámení se základními historickými událostmi týkajícími se dějin Ukrajiny před rokem 1918. Klíčové je především pochopení toho, že Ukrajina byla před začátkem invaze v mnoha ohledech skutečně rozdělenou zemí. Pracovní list je určen zejména studentům středních škol.
Pracovní list má za cíl pochopení složitosti národnostní a jazykové skladby Ukrajiny. Porovnává rovněž původní cíle ruské armády v okamžiku zahájení vojenské agrese a vojenskou situaci z konce ledna roku 2023. Kromě samotného videa lze využít při řešení pracovního listu také internet.
Aralské jezero bývalo ještě v 60. letech 20. století čtvrtým největším jezerem světa. Dnes je velká část plochy jezera pryč. Vysychání tohoto jezera je považováno za jednu z největších ekologických katastrof v historii.
Indické Nové Dillí patří dlouhodobě mezi nejvíce znečištěná města světa. V některých obdobích je situace ve městě tak vážná, že úřady zavírají školy, zakazují stavební práce nebo omezují automobilovou dopravu.
Cílem tohoto pracovního listu je seznámit žáky s významem pojmu genocida a prvním systematickým vyhlazováním národa během 20. století, které proběhlo na území dnešního Turecka. V pracovním listu mají žáci za úkol najít odpovědi na otázky na internetu.
Co vše patří mezi státní symboly České republiky? Co symbolizuje dvojramenný kříž, který je součástí slovenského státního znaku? Připomeňte si, jak se měnil československý státní znak i to, jak vznikala podoba české vlajky.
První část pracovního listu (úkol č. 1) je zaměřena na vyhledávání informací o Antarktidě. Pracujte s internetem, odbornou literaturou či atlasem. Tuto část zpracujte ještě před sledováním videa. Druhou část pracovního listu (úkol č. 2 a 3) vypracujte v průběhu nebo po sledování videa.
V dnešní hodině podrobněji prozkoumáme Jižní Ameriku, na jejímž objevování se významně podíleli také Češi. Hydrolog Bohumír Janský a jeho tým přepsali učebnice zeměpisu, když dokázali, že nejdelší řekou světa není Nil, ale Amazonka.
Katarské mistrovství světa ve fotbale, které se koná na konci roku 2022, přitáhlo pozornost nejen fanoušků tohoto sportu. V souvislosti s událostí zaznívá v médiích i veřejném prostoru řada otázek. Vyzvěte ve třídě studenty k diskuzi na toto téma.
Vysoká míra porodnosti, nízká naděje na dožití, zaměstnanost převážně v zemědělství a neustále se opakující občanské války a vojenské převraty – těmito znaky bychom mohli charakterizovat většinu států subsaharské Afriky. V dnešní hodině prozkoumáme podrobněji Angolu, typickou zemi tohoto regionu.
Pracovní list je určen pro žáky 2. stupně ZŠ a SŠ. Žáci pracují s atlasem. Úkol 1 je určen k práci před sledováním videa. Úkoly 2 a 3 jsou určené pro práci s videem.
Pracovní list je určený zejména studentům středních škol (je možné ho použít i pro žáky 2. stupně ZŠ). Cílem je vysvětlit podstatu problému Podněstří. Kromě videa je možné využít internet, kde student může vyhledat informace k problematice Podněstří.
V PL se žáci SŠ / 2. stupně ZŠ, seznámí s problematikou zemědělské produkce v Nizozemí ve vztahu k životnímu prostředí. Aktivity se vztahují k jednomu videu, sledování videa však předchází aktivity, které mají motivační charakter. Součástí aktivit je práce s daty a textem.
V PL se žáci SŠ / 2. stupně ZŠ, seznámí s problematikou zemědělské produkce v Nizozemí ve vztahu k životnímu prostředí. Aktivity se vztahují k jednomu videu, sledování videa však předchází aktivity, které mají motivační charakter. Součástí aktivit je práce s daty a textem.
Spojené království Velké Británie a Severního Irska vzniklo v roce 1707. Pracovní list je zaměřen na dějiny království i dosud vládnoucí panovnický rod.
Tématem pracovního listu je evropský stát Francie. Při práci se žáci dozvídají zajímavosti a fakta o Francii. / Тема робочого листа – європейська країна Франція. Під час роботи учні дізнаються цікаві факти про Францію.
V tomto pracovním listu žáci pracují s informacemi, které se dozvěděli z videí. Dále mají za úkol dohledat informace na internetu či v atlase. / Завдання 1-4 розв’яжіть перед переглядом відео за допомогою шкільного атласу та інтернетових джерел. Відповіді на питання 5-6 і 9-11 знайдете у відео.
Zlínský kraj je jedním ze 14 vyšších územně správních celků v České republice. Злинський край є одним із 14 вищих територіальних адміністративних одиниць у Чехії.
Zlínský kraj je jedním ze 14 vyšších územně správních celků v České republice. / Злинський край є одним із 14 вищих територіальних адміністративних одиниць у Чехії.
Pracovní list pro žáky 2. stupně ZŠ k námětu do výuky Sopky: Poruchy povrchu země. /
Робочий лист для учнів 2 класу початкової школи на тему Викладання Вулкани: Порушення поверхні Землі.
Pracovní list pro žáky 2. stupně ZŠ k námětu do výuky Sopky: Poruchy povrchu země. /
Робочий лист для учнів 2 класу початкової школи на тему Викладання Вулкани: Порушення поверхні Землі.