Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Živé srdce Evropy

Každý den zmizí z planety Země jeden živočišný či rostlinný druh. A přitom stačí tak málo. Pomozte!

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

5 videí
Zmije obecná
01:48

Zmije obecná

Zmije obecná je našim jediným jedovatým hadem. Kde se vyskytuje, jak ji poznáme ve volné přírodě a jak se chová při setkání s člověkem? Kdo zmije loví a proč jsou chráněné?

Křeček polní
01:32

Křeček polní

Proč jsou křečci polní ohrožený druh? A kde se tito hlodavci vyskytují? Jak probíhá pozorování křečků ve volné přírodě? Vědci zkoumají chování křečků, jejich pohyb v norách v podzemí, způsob rozmnožování a tvoření zásob na zimu.

Rys ostrovid
01:33

Rys ostrovid

Rys ostrovid je kočkovitá šelma, která žije také v Jeseníkách. Co v našich lesích ohrožuje velké kočky? Šelmy potřebují prostor a jeden rys operuje na rozloze až 25 čtverečných kilometrů. V devatenáctém století byl u nás zcela vyhuben, ale postupně se začal vracet. Ochrana rysů záleží především na lidech, kteří se v české přírodě pohybují.

Saranče vzravá
01:38

Saranče vzravá

Tento vzácný drobný živočich, který vydává nezaměnitelný zvuk, z našich krajin už málem vymizel. Zůstává v Beskydech, kde se ještě hojně pěstují ovce. Na nich je totiž závislý, protože vytvářejí ideální podmínky pro jeho život.

Modrásek černoskvrnný
01:35

Modrásek černoskvrnný

Věřili byste, že motýli a mravenci mohou mít něco společného? Mohou být na sobě dokonce závislí? Navštivte Beskydy a tento unikátní vztah, který se vytvářel miliony let, můžete pozorovat. S úbytkem mravenců a mateřídoušky rychle mizí z naší krajiny i modrásek černoskvrnný.

Náměty k výuce

3 náměty

Pracovní listy

8 pracovních listů Další listy

Pracovní list pro 2. třídu: Pole

Tento pracovní list je určený pro žáky 2. třídy 1. stupně ZŠ. Ověří, co se děti naučily o poli, procvičí názvy polních zvířat a mnoho dalšího, co se dozvěděly ve videu.
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
20 minut

Pracovní list: Zachráníme vodní ptáky

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Ověří, co se děti naučily o vodních ptácích, jejich ochraně a mnoho dalšího, co se dozvěděly ve videu.
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
15 minut

pracovní list: Zajíci

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Ověří, co se děti naučily o zajíci polním, jaké mu hrozí nebezpečí a mnoho dalšího, co se dozvěděly ve videu.
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
15 minut

Příběh posledního šumavského medvěda

Národní zemědělské muzeum ve své publikaci Příběhy ze stoletého muzea nabízí možnost mít kousek muzea doma. V této kapitole se dozvíte spoustu zajímavostí o posledním medvědovi uloveném v Čechách. (www.nzm.cz)
Probíhá načítání