01:48
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Dnes budou Brďa zajímat kameny, horniny, krápníky, štěrk, oblázky, skály, kamenné stavby, základní kameny, krápníky nebo minerály. Dozví se třeba to, že i černé a hnědé uhlí jsou vlastně kameny a že beton je kámen vytvořený uměle. Použije barevné kamínky k tvorbě mozaiky.
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky na konkrétních příkladech ukázat rozdíl mezi živou a neživou přírodou. Budeme poznávat některé horniny a nerosty. Rozdělíme si přírodniny na živé a neživé.
Jeskyni a propast Macocha zná asi každý. Na jejím dně teče říčka Punkva. Ta však vzniká ze Sloupského potoka ve Sloupsko-šošůvských jeskyních, jejichž úctyhodná délka (35 kilometrů) z nich dělá největší jeskynní komplex v České republice.
Ukázka, jak lze z PET lahve vyrobit bubínek. Pokus, při kterém při šíření zvuku dojde ke zhasnutí svíčky.
Pojďte se zaposlouchat do zvuků přírody. Skrývají v sobě tajemství místa, kde žijeme. Zvuky přírody jsou na naší krásné planetě Zemi od nepaměti. Zavřete oči a přeneste se třeba na lesní cestu po dešti.
Pojďme se společně podívat na video o počasí. Proč fouká vítr? Proč se vlastně počasí mění? Ve dne fouká vítr většinou od moře, ale v noci se to obrátí a fouká k moři, protože Slunce ohřívá Zemi. Počasí se stále mění a někdy umí být pěkně extrémní. Pojďme se podívat, jak můžeme vidět neviditelné proudy vzduchu. Jak probíhá koloběh vody na Zemi?
Mohelenská hadcová step leží na dohled od jaderné elektrárny Dukovany. Hadec je hornina, která výborně akumuluje teplo, proto jsou skály v létě až od 20 stupňů teplejší než okolí. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
13 456
755
4 583
1 260
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.