Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Z metropole

Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Zemřel Václav Havel
05:32

Zemřel Václav Havel

Bývalý prezident Václav Havel zemřel v neděli 18. prosince 2011 po dlouhodobých zdravotních problémech. V pondělí 23. prosince 2011 se konal v katedrále sv. Víta na Pražském hradě státní pohřeb. Pohřebního průvodu na Hrad se zúčastnily tisíce lidí.

Pražské povstání
04:54

Pražské povstání

Dne 5. května 1945 vypuklo v československém hlavním městě povstání proti nacistické okupaci. Obyvatelé Prahy museli s fanatickými oddíly SS svádět na barikádách tuhé boje. Během 4 dní trvajícího povstání přišlo o život téměř 3000 lidí.

Divadlo Semafor
04:14

Divadlo Semafor

Divadlo Semafor (SEdm MAlých FORem) Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra bylo populární už od premiéry první hry Člověk z půdy. Netrvalo dlouho a písničky této autorské dvojice se zpívaly od Šumavy k Tatrám.

Činoherní klub
03:49

Činoherní klub

Legendární Činoherní klub se zrodil v roce 1965. Od té doby ho navštívily již téměř 3 miliony diváků. Mimo slavná představení zde vzniklo také Občanské fórum.

Mauzoleum Klementa Gottwalda
05:22

Mauzoleum Klementa Gottwalda

Po smrti Klementa Gottwalda bylo rozhodnuto o zachování jeho těla a umístění do mauzolea na pražském Vítkově. Dodnes není jisté, zda bylo tělo v roce 1962 zpopelněno kvůli uvolnění politických poměrů, nebo kvůli zhoršujícímu se stavu těla.

Laterna magika
03:44

Laterna magika

První multimediální divadlo na světě Laterna magika se poprvé představilo v rámci bruselského Expa 58. Plátna na jevišti, která se obrazově doplňují s herci, tehdy svět šokovala. V následujících letech se Laterna magika výrazně zapsala do dějin československé a české kultury. Víte, že její představení Kouzelný cirkus je patrně nejhranějším divadelním představením ve střední Evropě? Dnes je Laterna magika součástí Nové scény Národního divadla.

Místa spojená s Bohumilem Hrabalem
04:31

Místa spojená s Bohumilem Hrabalem

Výjimečný spisovatel, milovník umění, filozofie, literatury i složitá osobnost, to byl Bohumil Hrabal. Jeho život byl výrazně spojen s několika místy: Brnem, Nymburkem, Kerskem, Kladnem a Prahou. Nejen o Hrabalově vztahu ke konkrétním místům, která se otiskla také do jeho díla, hovoří spisovatelovi přátelé.

Legendy lokálů: Bohumil Hrabal
06:40

Legendy lokálů: Bohumil Hrabal

Reportáž vydávající se po hospodských stopách spisovatele Bohumila Hrabala přináší informace o Hrabalově vztahu k pivu a hospodské atmosféře, ale také o jeho lásce k manželce a posledních dnech jeho života, které Bohumil Hrabal strávil v nemocnici Na Bulovce.

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

4 náměty

Pracovní listy

20 pracovních listů Další listy

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ: Divadlo Semafor

Tento pracovní list určený žákům 2. stupně ZŠ ověří, jak dobře znáte divadlo Semafor. Víte, jak vznikl název tohoto divadla? Pokud ne, pusťte si video, kde je vše vysvětleno.

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ a pro SŠ: Činoherní klub

Tento pracovní list určený žákům 2. stupně ZŠ a studentům střední školy ověří, jak dobře znáte prostředí divadla. Víte, kdy začal působit činoherní klub? Pokud ne, pusťte si video, ve kterém se dozvíte spoustu dalších zajímavostí..

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ a pro SŠ: Laterna magika

Tento pracovní list určený žákům 2. stupně ZŠ a studentům střední školy ověří, jak dobře znáte Laternu magiku. Víte, kdy měla Laterna magika první představení? Pokud ne, pusťte si video, ve kterém se dozvíte nejen to, ale i mnoho dalšího.

Pracovní list: Putování podél Botiče

Tento pracovní list je vhodný pro žáky základních škol. Provede vás podél meandrů Botiče a ukáže vám známé i neznámé krásy Prahy. Vytiskněte si jej nebo uložte v telefonu či tabletu a vyrazte s ČT edu na vycházku!
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
90 minut
Probíhá načítání