Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Události v regionech (Praha)

Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí v krajích České republiky.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Liberec – město vzdoru
01:20

Liberec – město vzdoru

V Liberci zahynulo během srpnové invaze v roce 1968 celkem 9 lidí. Po Praze to bylo druhé největší místo odporu proti okupačním vojskům.

Stalinův pomník neboli Fronta na maso
02:07

Stalinův pomník neboli Fronta na maso

Pouhých sedm let zdobil pražskou Letnou obrovský Stalinův pomník, v té době největší skupinové sousoší v Evropě. Odhalen byl v roce 1955. Po odsouzení kultu osobnosti nechali komunisté za přísně tajných podmínek toto žulové monstrum odstřelit. Už léta si toto místo užívají skateboardisté, ale ani oni mu neříkají jinak než Stalin.

Pyrotechnik
01:49

Pyrotechnik

Vojenský robot je technologie vyrobená k likvidaci nástražných min. Česká armáda na něj dostala americký grant určený pro boj s terorismem. Jak fungují výbušniny a pyrotechnika ve vojenství?

Zmijovec titánský
01:44

Zmijovec titánský

Mysleli jste si, že všechny květy voní? Omyl! Zmijovec titánský páchne. Láká tak své opylovače, kterými jsou mouchy. Přesto je tato rostlina na pokraji vymření. Přirozeně roste na výchozech vápencových skal na ostrově Sumatra. Setkat se s kvetoucí rostlinou je velmi vzácným zážitkem. Do botanické zahrady v Liberci však zmijovec příliš návštěvníků nenalákal.

Larvoterapie
01:32

Larvoterapie

Larvy hmyzu sežerou, na co přijdou, ať už listí nebo lidskou tkáň. A tak se s úspěchem používají v medicíně. Právě larvy pomáhají lékařům čím dál častěji při léčbě bércových vředů či proleženin. Léčba je ambulantní a hrazená pojišťovnou.

Rozšíření polského dolu Turów
02:18

Rozšíření polského dolu Turów

Polský hnědouhelný důl Turów je stále středem sporu. Zatímco Češi z Libereckého kraje peticí protestují proti rozšíření těžby, Poláci teď poslali do Bruselu petici za záchranu dolu. Jak se Evropská komise k peticím o těžbě uhlí postaví, zatím jasné není.

Výlov rybníka Rožmberk
01:40

Výlov rybníka Rožmberk

Pro jihočeské rybníkáře nastává nejdůležitější den v roce – výlov. Jaká ryba je v českých podmínkách nejfrekventovanější? Kolik tun ryb vylovili rybáři za tři dny z našeho největšího rybníka? A jak takový výlov vlastně probíhá?

Výlov rybníka Svět
01:38

Výlov rybníka Svět

Reportáž z výlovu třeboňského rybníka Svět, který je každoročně vyhledávanou atrakcí. Rybník vydává své bohatství. Avšak pro rybáře výlovem práce nekončí. Cesta kaprů na prostřený stůl je ještě dlouhá. Navíc kvůli koronavirovým opatřením jdou rybáři do rizika, jestli svůj výlov vůbec prodají.

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

4 náměty

Pracovní listy

9 pracovních listů Další listy

Pracovní list: Výlov rybníka

Pracovní list určený pro žáky 1. stupně ZŠ ve kterém si procvičíte, co jste se naučili o rybaření a výlovu rybníka.

Rybářství - obrázková statistika ze světa ryb a rybářů

Národní zemědělské muzeum pro vás připravilo obrázkovou statistiku plnou zajímavostí ze světa ryb a rybářů. Dozvíte se nejen zajímavosti o rybách, ale také jak se staví rybníky nebo jak se stát rybářem. (www.nzm.cz)

List badatele - Rybářství

Národní zemědělské muzeum pro vás připravilo pracovní list, ve kterém se dozvíte plno zajímavostí o rybách, rybnících a rybářích. (www.nzm.cz)

Pracovní list: Nehmotné dědictví UNESCO v ČR

Pracovní list pro žáky 2. stupně a střední školy. Zabývá se nehmotným dědictvím UNESCO v České republice (verbuňk, jízda králů, masopust).
Probíhá načítání