Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Události, komentáře

Komentované zpravodajství České televize. Aktéři klíčových událostí odpovídají na aktuální otázky.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Demografické ukazatele České republiky
10:24

Demografické ukazatele České republiky

Představení základních demografických ukazatelů České republiky a jejich mezinárodní srovnání s ukazateli ostatních zemí. Následuje rozhovor se sociologem Fedorem Gálem.

5 let od Arabského jara
02:24

5 let od Arabského jara

Reportážní příspěvek o 5. výročí tzv. Arabského jara v regionu Blízkého východu, rekapitulace vývoje a dopadů v jednotlivých zemích.

Hrdina František Kriegel
02:06

Hrdina František Kriegel

Lékař, politik, později dokonce člen Ústředního výboru KSČ František Kriegel byl jediným z československé delegace, kdo v roce 1968 nepodepsal Moskevský protokol. Komunista židovského původu, který do tzv. Pražského jara a svého odvezení do Moskvy nebyl žádnou výraznou osobností. Po nastolení normalizace byl samozřejmě vyloučen z politického života.

Maďarské povstání 1956
05:31

Maďarské povstání 1956

V roce 1956 proběhlo v Maďarsku povstání proti komunistickému režimu. Bylo však krvavě potlačeno sovětskými tanky. Symbolem povstání se stal Imre Nagy – odvážný premiér, který se postavil na stranu povstalců. Na rozdíl od srpnové invaze v Československu byli organizátoři povstání tajně popraveni a důstojného pohřbu se dočkali až v roce 1989.

Svatořečení Anežky České
06:31

Svatořečení Anežky České

Komunistický režim odmítl svatořečení Anežky České za účasti papeže v Praze. Na nátlak katolické církve doma i v zahraničí nakonec umožnil československým poutníkům odcestovat na kanonizaci v listopadu 1989 do Říma. Zde se poutníci setkali s papežem Janem Pavlem II.

Abdikace prezidenta Václava Havla
03:01

Abdikace prezidenta Václava Havla

K abdikaci prezidenta Václava Havla v červenci roku 1992 došlo v souvislosti s chystajícím se rozpadem československé federace. Reagoval tím na vyhlášení Deklarace nezávislosti Slovenskou národní radou. Jednání českých a slovenských politiků nevedla k oboustranné dohodě o nové podobě společného státu. Hlavní body dohody byly domluveny ve vile Tugendhat premiéry Mečiarem a Klausem. Havel byl poté v lednu 1993 opět zvolen, a to jako první prezident České republiky.

Slovenské národní povstání
06:07

Slovenské národní povstání

Povstání, v němž dalo Slovensko v roce 1944 světu najevo, že stojí po jeho boku v boji proti nacismu. Proč bylo odsouzeno k neúspěchu? Při příležitosti 70. výročí povstání vysvětluje některé jeho aspekty historik Tomáš Jakl.

Plzeňské protesty proti měnové reformě
05:12

Plzeňské protesty proti měnové reformě

V roce 1953 proběhla v Československu měnová reforma. Jejím cílem bylo ukončit přídělový systém a potlačit černý trh, reálným důsledkem ovšem bylo znehodnocení úspor lidí a snížení jejich životní úrovně. V Plzni se v reakci na reformu odehrály dělnické protesty, které byly násilně potlačeny.

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

6 námětů

Pracovní listy

17 pracovních listů Další listy

Následky Vítězného února 1948

Pracovní list "Následky Vítězného února 1948" pro studenty 2st. ZŠ a SŠ.
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
15 minut

Válka: Ztroskotání lodi Patria

Pracovní list k námětu do výuky Válka, který je součástí vybrané kapitoly Druhá světová válka. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
15 minut

Vítězný únor 1948

Pracovní list "Vítězný únor 1948" pro studenty 2.st. ZŠ a SŠ.
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
15 minut

Kde se stala chyba 1948

Pracovní list "Kde se stala chyba" pro studenty SŠ.
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
15 minut
Probíhá načítání