Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Přidej se

k ochraně přírody, prostředí a planety

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Vakovlk
01:05

Vakovlk

Proč byla hříčka přírody zvaná tasmánský tygr neboli vakovlk vyhubena? Jak je na tom jeho blízký příbuzný tasmánský čert? Z jakého důvodu mu hrozí stejný osud jako vakovlkovi?

Zvířata prérií v ohrožení
02:18

Zvířata prérií v ohrožení

Jak příchod bělochů nenávratně zničil životní cyklus amerických prérií? Proč byli bizoni na pokraji vyhynutí? Za 70 let řádění lidí zmizely z prérií miliony bizonů a druh byl zachráněn doslova za minutu dvanáct. A jak dopadl holub stěhovavý, jehož hubením se živily desítky firem?

Ochrana vymírajících druhů
11:12

Ochrana vymírajících druhů

Jak probíhá odchov a ochrana orlosupa? Jak vypadá orlosupí pěstounská péče? Jak jsou na tom kočkovité šelmy a jak se ZOO Praha snaží bojovat o záchranu levharta mandžuského nebo pouštní antilopy? Co se přihodilo galapážským želvám a jak může vyhubení jednoho druhu ovlivnit celý ekosystém?

Lanýže
03:45

Lanýže

Jak vypadají lanýže? Jak je najít a proč jsou ze všech hub nejdražší? A jak se dají vypěstovat na zahradě? Lanýže se většinou používají jako luxusní koření. Není výjimkou, že kilogram lanýžů stojí 200 tisíc korun. Lanýž krásně vodí, což způsobuje symbióza lanýže se stromy a bakteriemi. Při jejich hledání se využívala prasata, psi i mušky. Pokud ale člověk zná vůni lanýžů, může ho najít i pomocí svého vlastního čichu.

Meandry Odry
02:05

Meandry Odry

Poslední úsek živé velké řeky začíná u Bohumína a končí u soutoku Odry s Olší. Říká se mu také česká Amazonka. Jedná se meandry řeky Odry, které jsou přírodní památkou. Nachází se zde štěrkové lavice a velmi pestrý ekosystém. Tento přírodní unikát rozhodně stojí za pozornost.

Štěrkonosné toky v Beskydech
02:09

Štěrkonosné toky v Beskydech

Karpaty jsou tvořeny z naší strany flyšem, díky kterému zde rychleji probíhá tvorba štěrku a vznikají štěrkonosné toky. Lidé je využívali ke splavování dřeva. Aby se nemuseli obávat jejich rozvodnění, vytvářeli nádržky, kde se štěrk zadržel a do údolí tekla korytem pouze čistá voda. Jak takové štěrkonosné toky vypadají a mnoho dalších zajímavostí o nich, zjistíte ve videu.

Národní přírodní rezervace Praděd
02:49

Národní přírodní rezervace Praděd

Národní přírodní rezervace Praděd je největší přírodní rezervací v České republice. Má až 2 000 hektarů. Nachází se tady horský smrkový prales s nejhodnotnějšími lesními porosty. Vidět zde můžete například stromy s chůdovitými kořeny.

Kokořínsko Máchův kraj
02:27

Kokořínsko Máchův kraj

Má se stát Kokořínsko Máchův kraj chráněnou krajinou oblastí? Posuďte sami. Diskuze, které se na toto téma vedou, předkládají důkazy, proč rozhodně ano. V této jedinečné oblasti se nachází na 60 druhů rostlin a unikátních živočichů. Neopomenutelnou památkou je Máchovo jezero nebo hrad Bezděz. Sám Mácha tuto oblast mnohokrát navštívil a tento kraj zařadil do svých děl.

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

Pracovní listy

26 pracovních listů Další listy

pracovní list: Zajíci

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Ověří, co se děti naučily o zajíci polním, jaké mu hrozí nebezpečí a mnoho dalšího, co se dozvěděly ve videu.
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
15 minut

Pracovní list: Zajímavosti o žížalách

Tento pracovní list je určen žákům 1. stupně základní školy. Cílem pracovního listu je seznámit žáky se žížalami. Pracovní list je součástí námětu Vítaní a nevítaní obyvatelé zahrady z vybrané kapitoly Zahrada.
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
20 minut

Pracovní list: Řeky a jejich přítoky

Pracovní list z Metodického portálu www.rvp.cz, který vám pomůže zopakovat si, co už víte o řekách.

Geocaching: Slovníček pojmů

Slovníček pojmů vztahujících se ke geocachingu.
Probíhá načítání