Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Osudové lásky

Dokumentární cyklus České televize, v němž spisovatel Stanislav Motl pátrá po tajemstvích výjimečných mileneckých párů.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

6 videí
Osudové lásky: Goethe a Ulrika
16:13

Osudové lásky: Goethe a Ulrika

V roce 1821 měl dvaasedmdesátiletý Johann Wolfgang Goethe za sebou bohatý a obdivuhodný život. Jako uznávaný básník, dramatik, filozof i politik nabyl světové proslulosti. Při pobytu v Mariánských Lázních se potkal se sedmnáctiletou Ulrikou von Levetzow a…zamiloval se.

Osudové lásky: Utajené city Petra Bezruče
25:11

Osudové lásky: Utajené city Petra Bezruče

Plachý Vladimír Vašek, který proslul v naší literatuře jako bojovný slezský bard Petr Bezruč, to s ženami neměl lehké. Do konce svého dlouhého života se neoženil. Když potkal Fanynku Tomkovou, vášnivě se zamiloval, ale dívka jeho city neopětovala. A tak vznikla jedna z Bezručových básní, Labutinka.

Osudové lásky: Milenec plný smutku
22:08

Osudové lásky: Milenec plný smutku

Osud novináři a spisovateli Rudolfu Těsnohlídkovi skutečně dopřál jen málo radosti, spíše mu byla častěji nablízku smrt a neštěstí, a to i v lásce. Jeho dílo bylo většinou pesimisticky laděné, do povědomí čtenářů se ovšem zapsal především jako autor pohádkového příběhu Liška Bystrouška.

Osudové lásky: Vzplanutí Jakuba Arbese
23:33

Osudové lásky: Vzplanutí Jakuba Arbese

Novinář a spisovatel Jakub Arbes proslul svými romanety, která byla ve své době úplně novým útvarem. Autor temných příběhů uměl bouřlivě žít a poznal lásku hned k několika ženám. Jeho city se promítly i do jeho díla. Za své kritické články se smíchovský rodák ocitl několikrát před soudem a jednou i ve vězení.

Osudové lásky: Noci zuřivého reportéra
21:23

Osudové lásky: Noci zuřivého reportéra

Odvážný novinář, zábavný společník a oblíbený kumpán z kabaretu Montmartre Egon Erwin Kisch patří dodnes k neodmyslitelným postavám staré Prahy. Užíval si přízně mnoha obdivovatelek, ale jednu rodačku z Prahy skutečně a hluboce miloval.

Osudové lásky: Zamilovaná paní Betty
23:13

Osudové lásky: Zamilovaná paní Betty

Vztah k Václavu Bolemíru Nebeskému učinil z Boženy Němcové spisovatelku, která se po své smrti stala nesmrtelnou. Z citů k romantickému básníkovi čerpala po zbytek svého života. Její vztah s manželem byl oproti tomu spíše chladný. Přes svůj nelehký osud byla Němcová na svou dobu emancipovanou ženou a vlastenkou.

Náměty k výuce

1 námět

Pracovní listy

2 pracovní listy

Pracovní list pro SŠ: Zamilovaný Petr Bezruč

Tento pracovní list je určen studentům střední školy. Zaměřen je na spisovatele Petra Bezruče a propojení jeho života s texty, jichž je autorem.

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ a SŠ: Zamilovaný Jakub Arbes

Tento pracovní list je určen žákům 2. stupně ZŠ a studentům střední školy. Zaměřen je na spisovatele Jakuba Arbese, jeho život a dílo.
Probíhá načítání