Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Obyvatelé českých vod

Jaké ryby žijí v našich vodách, jak vypadají, čím se živí, jaké jsou jejich zvyky

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

6 videí
Druhy ryb
04:42

Druhy ryb

Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.

Vznik života na Zemi
04:13

Vznik života na Zemi

Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se ale přeneseme o několik miliard let zpět, představíme si vznik života na naší planetě a povíme si, jak se evoluce během miliónů let dostala z vody na souš. Některé druhy ale ve vodě zůstaly. Třeba ryby. My si je rozdělíme na mořské a sladkovodní.

Obojživelníci
04:30

Obojživelníci

Obyvatelé českých vod je seriál, který nám představuje život v našich vodách. V této části se seznámíme s obojživelníky a naučíme se poznat mloka, čolka, skokana zeleného, skokana hnědého a ropuchu.

Nedravé ryby
04:26

Nedravé ryby

Obyvatelé českých vod je seriál, který nám ukazuje pestrý život v našich vodách. V tomto díle se seznámíme s nedravými rybami – cejnkem, ploticí, cejnem, kaprem a karasem. Ukážeme si, čím se tyto ryby živí. Víte, co je zooplankton nebo požeráková kost?

Dravé ryby
04:34

Dravé ryby

Obyvatelé českých vod je seriál, který nám ukazuje pestrý život v našich vodách. V tomto díle se seznámíme s dravými rybami – štikou, candátem, okounem a sumcem. Víte, která ryba si připravuje pro svoje vajíčka hnízdo a hlídá ho?

Měkkýši
04:23

Měkkýši

Obyvatelé českých vod je seriál, který nám ukazuje pestrý život v našich vodách. V tomto díle se seznámíme s měkkýši. Víte, jaký je rozdíl mezi mlži a plži?

Náměty k výuce

3 náměty

Pracovní listy

7 pracovních listů Další listy

Pracovní list: Druhy ryb

Pracovní list určený pro žáky 1. stupně ZŠ ve kterém si procvičíte, co jste se naučili o rybách, které žijí v našich vodách.

Pracovní list: Vznik života na Zemi

Pracovní list určený pro žáky 1. stupně ZŠ ve kterém si procvičíte, co jste se naučili o vzniku života na Zemi. Kdo byli první obyvatelé naší planety?

Pracovní list: Obojživelníci

Pracovní list určený pro žáky 1. stupně ZŠ ve kterém si procvičíte, co jste se naučili o obojživelnících. Víte, jaký je rozdíl mezi žábou a ropuchou?

Pracovní list: Nedravé ryby

Pracovní list určený pro žáky 1. stupně ZŠ ve kterém si procvičíte, co jste se naučili o nedravých rybách.
Probíhá načítání