Život na dluh s sebou nese značná rizika. Krotitelé dluhů nám ukáží, jak z dluhů ven
Příběh paní Vranové o tom, jak požádala soud o oddlužení a vyhlásila osobní bankrot. Předtím žádala o pomoc s dluhy a o radu soukromou firmu, která ale využívala nekalé praktiky.
Příběh paní Vranové o tom, jak došlo k jejímu ještě většímu zadlužení. Jako podnikatelka si vzala další půjčku na podnikání a poté splácení přestala zvládat.
Ve videu je znázorněna modelová situace oddlužení/insolvence u soukromé firmy. Jsou uvedeny podmínky a související poplatky, ale ani jejich splnění a zaplacení nezaručí dlužníkovi, že k oddlužení opravdu dojde.
Příběh zadlužené rodiny Stratilových, která popisuje svou komplikovanou životní situaci, a to, jak špatná zkušenost s realitní kanceláří při prodeji domu vedla k ještě větším dluhům.
Příběh paní Macháčkové, jak se dostala do tíživé dluhové situace: z důvodu nezaplacení několika pokut z mládí za jízdu načerno v Praze jí dluhy u dopravního podniku narostly do astronomické výše. Paní Macháčková ale popírá, že by jezdila tolikrát načerno.
Pasáž zachycuje, kde se dají zjistit informace o dluzích z jízdy načerno, a upozorňuje, proč je důležité pokuty řešit co nejdříve.
Příběh mladého muže, který se dostal do dluhové situace. Nyní nemá stálou práci a přespává ve svém automobilu. Při hledání zaměstnání naráží na nedokončené vzdělání a na slabší morálku v docházení do práce.
Příběh zadluženého muže, který není schopen najít si dlouhodobou práci a upřednostňuje brigády. Pokud však nebude mít stálou práci, není možné jednat s bankovními institucemi o řešení jeho dluhové situace.
Příběh mladého muže bez domova, který přichází s řešením své dluhové situace – chce podnikat v oblasti, která ho baví. Vybraná oblast ho ale dle poradkyně nemůže uživit. Vysvětlení Maslowovy pyramidy potřeb.
Video popisuje situaci paní Šifrové, jejíž dluhy narostly kvůli bývalému partnerovi, a nyní je musí splácet ona. Video také vysvětluje, co znamená rozhodčí doložka.
Video popisuje finanční situaci člověka bez domova (jeho příjmy a výdaje), který si i po exekuční srážce dokáže zajistit přebytkový rozpočet.
Video ukazuje odhadované sumy, kolik stojí dítě od narození do 18 let. Odhaluje, že výdaje za dítě do 18 let stojí rodiče stejně jako byt. Finanční poradce radí ve videu budoucím rodičům dostatečně spořit, aby měla rodina zálohu při narození dítěte.
Pasáž srovnává jeden běžný nákup v Itálii a v České republice. Cena potravin se výrazně liší, je však nutné přihlédnout k výši platů v dané zemi.
Ukázka případu, kdy chce člověk utratit větší obnos peněz bez hlubšího rozmyslu. Video ukazuje správný postup nákupu, především, aby si kupující dopředu zjistil dostatečné množství informací o kupované věci.
Příběh rodiny, která si vzala více půjček, než byla schopna splácet. Kvůli tomu si musela opět vzít několik půjček, a to i u nebankovních společností, a dostala se tak do dluhové spirály. Pasáž vysvětluje, co je dluhová spirála, a radí, jak se do ní nedostat.
Pořad představuje ukázku rozpočtu svobodné matky se dvěma dětmi, která splácí hypotéku. Příjmovou část rozpočtu komplikuje otec neplatící výživné na dítě.
Pořad popisuje životní situaci ženy, která ke svému životu přistupuje laxně. Ve svých čtyřiceti letech má pouze základní vzdělání, příliš nepracovala, má dluhy a nyní je z větší části finančně závislá na rodičích.
Ukázka finančního plánování, respektive to, jak by měl člověk ideálně procentuálně rozložit svůj příjem na jednotlivé účely tak, aby vyšel dlouhodobě s platem.
Představení rodinného rozpočtu pětičlenné rodiny a důraz na to, jakou část jejich rozpočtu ukrajují náklady na kouření.
Video ukazuje mladou rodinu, která si vzala půjčku na dům, přivedla na svět syna a kvůli ztrátě práce jednoho z partnerů nemá z čeho splácet své dluhy.
Video představuje rozpočet mladé rodiny, která má přes dvacet různých dluhů. Finanční poradkyně rozebírá finanční situaci rodiny – její příjmy, výdaje, dluhy – a poté navrhuje řešení.
Video zachycuje život vdovce, který po smrti manželky objevil veškeré dluhy a exekuce svojí ženy. Ta mu za svého života nikdy o svých dluzích neřekla – všechno vyšlo na povrch až po její smrti.
Ukázka finanční bilance muže, kterému zemřela manželka, a on se tak dostal do těžké životní situace. Ne však vlastní vinou, ale vinou manželky, která po smrti zanechala velké dluhy. Muž o jejich existenci neměl tušení a nyní musí vymyslet, jak se z dluhové situace dostat.
Video ukazuje životní situaci invalidního důchodce se svalovou dystrofii. Bral si půjčky i přesto, že je nemohl splácet, a nemá ani možnost si přivydělat.
Ukázka, jak vypadají příjmy a výdaje zadluženého člověka, který je zároveň nemocný a nemůže si vydělávat.
Zachycení situace rodiny, kdy si žena nabrala příliš mnoho dluhů a problémy řešila alkoholem. Žena podstoupila protialkoholní léčbu a snaží se navrátit zpět do života.
Příběh ženy žijící se dvěma dcerami, která je v dluhové situaci a v minulosti měla i problémy s alkoholem. Finanční poradkyně jí pomáhá určit rodinné příjmy a výdaje a znovu se finančně postavit na vlastní nohy.
Příběh ženy, která si hledá práci jako prodavačka a pomáhá jí v tom kouč. Jeho role spočívá v pomáhání lidem se zvýšením sebevědomí a rozvíjením jejich schopností.
Příběh nezodpovědného syna, který se zadlužil a svůj dluh ještě navýšil zpronevěrou 200 tisíc korun ve firmě, kde pracoval. Své dluhy nesplácí, takže jeho matka musí pracovat na dva úvazky a splácí dluhy za něj.
Příběh syna, který si naplno užíval života bez ohledu na množství peněz, které utratil. Kvůli snaze zapůsobit na přítelkyni se zadlužil. Splácení dluhů je nyní na matce, která se mu snaží pomoci. Tato situace má vliv i na partnerský život rodičů.
Příběh nezodpovědného syna, který si neumí poradit s vlastními dluhy a zatahuje do svých problémů celou rodinu. Rodině radí finanční poradkyně i psycholožka. Synovo nezodpovědné chování ho může dovést až do vězení.
Video ukazuje rozdílné názory partnerů: žena chce dům místo bytu, a to i za cenu toho, že by její dítě zůstalo jedináčkem. Oproti tomu partner by chtěl druhé dítě a myslí si, že jsou schopni finančně utáhnout dvě děti i hypotéku.
Pořad ukazuje těžkou životní situaci ženy, která má velký dluh z půjček, jež jí byly poskytnuty i přes její závažnou nemoc – schizofrenii. Vyprávění o hledání cesty ven z této dluhové pasti.
Příběh téměř slepého otce rodiny, který žije s manželkou a dvěma dcerami. Sám je v invalidním důchodu, ale přivydělává si jako masér. Jeho žena nemůže pracovat kvůli psychické poruše. Toužili po vlastním bydlení, a tak si vzali úvěr na koupi a rekonstrukci bytu. Ta se ale prodražila a oni se dostali do situace, kdy nezvládají splácet.
Mladá žena popisuje svoji dluhovou situaci, do níž se dostala kvůli drogám, které užívala po dobu pěti let.
Mladá žena brala už od základní školy drogy a nakonec skončila na pervitinu. Dostala se do dluhů a přišla o manžela i syna. Když podruhé otěhotněla, pomohlo jí to k rozhodnutí něco se svým životem udělat. Po návratu z léčebny ji ale dostihly dluhy.
Příběh mladé ženy, která si ze zamilovanosti vzala vysoký úvěr, aby její přítel mohl splatit své dluhy. Po rozchodu dluhy zůstaly ženě a ta se vrací bydlet k matce a musí se s dluhy vyrovnat sama.
Příběh rodiny, která si vzala půjčku na rekonstrukci domu od soukromníka, protože banka už jim další půjčky odmítla. Avšak smlouva od soukromníka byla pro manžele velmi nevýhodná – jednalo se totiž o lichvu.
Příběh mladého páru, který žije spolu, je bez dluhů a slušně vydělává, ale neumí ušetřit peníze. Mladá žena má totiž problém se závislostí na nakupování.
Mladý pár zkouší poprvé v životě dva měsíce šetřit „do prasátka“. Finanční poradci v pořadu dávají rady, jak by se měl člověk připravit na rozhodnutí, když si chce vzít hypotéku nebo půjčku. Ideálně by si měl žadatel o úvěr vyzkoušet žít chvíli tak, jako by už úvěr musel splácet.
Studentka vysoké školy ukazuje svůj měsíční rozpočet. Příjem má pouze od rodičů, brigádu si při studiu nemůže dovolit. Video zahrnuje také anketu mezi studenty vysokých škol o tom, odkud čerpají finance.
Mladý bezdomovec popisuje svoji rodinnou situaci. Otec i matka byli alkoholici, většinu času byl vychováván prarodiči. Protože se nepřihlásil na úřad práce, dostal se do finančních problémů – jeho dluh na zdravotním pojištění už řeší exekutoři.
Finanční poradci se vracejí k případu ženy, která musí splácet dluhy po manželovi, a diskutují o něm s žáky ve školní třídě. Ukázka zahrnuje i debatu o předmanželské smlouvě a exekutorech.
Kolotoč půjček, exekucí a s tím spojená neschopnost splácet své závazky bývají i výsledkem nízkého vzdělání. Laxní a nezodpovědný přístup k životu společně s nedostatečnou finanční gramotností pak může vyústit až v osobní tragédii. Jak z toho ven? Odpověď na tuto otázku hledají Krotitelé dluhů, skupina odborníků s Tomášem Prouzou v čele. Video je součástí metodik pro výuku globálních rozvojových témat. Lekce včetně pracovních listů pro žáky připravuje Národní pedagogický institut ČR ve spolupráci s Českou televizí v rámci projektu Virtuální škola (www.npi.cz/virtualniskola).
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.