Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Kombajn je fajn

Všechny děti fascinují velké stroje a chtějí se o nich dozvědět víc. Nakoukněte s Jonášem pod kapotu zemědělských strojů!

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Mléčná farma a automatizace
06:37

Mléčná farma a automatizace

Siláž, senáž, sláma, mláto a šrot. Co to je a kam s tím? K čemu to je? Uměli byste dnes podojit krávu? Jak dlouho by vám to trvalo? Na mléčné farmě už je skoro vše automatizované. Jaké to má výhody pro krávy? Pojďme se společně s Jonášem podívat, jak to tam doopravdy chodí. Jak se krávy dojí samy? A jak vypadá automatické drbadlo? Co všechno dokáže zjistit počítač o kravách? I to vám ukážeme.

Sklizeň révy vinné
06:23

Sklizeň révy vinné

Na mošt nebo na víno, ať je rychle sklizíno! Jaké stroje se o vinohrad dnes starají a ulehčují tím vinařům práci? Kvašený alkoholický nápoj z hroznů vinné révy se vyrábí už tak dlouho. Jak se ale vinná réva původně sklízela? Co je vinohrad a co je to révokaz? Dřív představoval opravdovou pohromu, proti které museli lidé složitě bojovat. Jak to vypadá s pěstováním vinné révy a bojem proti škůdcům dnes? A jaká pravidla platí pro biovíno? Vydejme se společně do vinohradu!

Nakladače
07:12

Nakladače

Jak dostat píci z louky pod střechu? Dřív to byla velká dřina, ale dnes nám s tím pomáhají nakladače a manipulátory. Pokrok naštěstí nejde zastavit. Schválně jestli zjistíte, jaký je rozdíl mezi různými nakladači. Větší svaly než ty lidské mají nakladače teleskopické! A co znamená slovo teleskopický? Co všechno tyhle nakladače dokážou?

Sklizeň píce
06:53

Sklizeň píce

Cítíte vůni trávy a usušeného sena? Jak se uchovává tráva pro hospodářská zvířata? Tráva neboli píce se zpracovává dvěma způsoby: buď na seno, nebo na senáž. Jaký je v tom rozdíl? Pojďte se s námi podívat na louky plné zafóliovaných balíků a v nich najdeme šťavnatou senáž pro mlsné jazýčky krav! K čemu to je? A jak to celé funguje?

Žací stroje
06:17

Žací stroje

Objevte sílu žacích strojů! K čemu slouží? Na zahradě nám sice postačí strunová sekačka, ale čím se seče na polích? Seznamte se s jedním z nejvýkonnějších zemědělských strojů, řezačka i kámen rozmačká! A k čemu je to dobré? Stroje usnadňují práci a zvyšují výnosy! A tyhle stroje dělají přesně to, na co obyčejná sekačka nestačí. A kdo je větší sekáč: Karel, nebo Jonáš?

Secí stroj
06:42

Secí stroj

Semeno se seje a sazenice se sází. Dříve lidé okopávali řádky, vykopávali plevel a hnojili, aby jim na políčku něco vyrostlo. Jak to ovšem funguje dnes na velkých polích? Vydejme se objevit tajemství secích strojů a rozmetadel! Jak si lidé dnes ulehčují práci a šetří desítky hodin díky chytrým strojům a jejich GPS? Starost o plodiny umí ulehčit hodně. I když s takovým rozmetadlem je fajn jezdit proti větru. Víte proč?

Harvestor
05:53

Harvestor

Dřevo, surovina všech dob. Dřevorubci dokážou pokácet strom tak, aby spadl tam, kam chtějí. Dnes ale s těžbou dřeva v lese pomáhá harvestor, který dokáže strom pokácet, odvětvit a pořezat dříve a bezpečněji než parta dřevorubců. A s odvozem pořezaného dřeva nám pomůže vyvážecí souprava. Nasaďte si helmu a vyrazte s námi do lesa! Ať žije technika!

Pluhy
06:17

Pluhy

Jak připravit pole na nový osev? Pole se zorá pluhem, ten dělá brázdu, otáčí zeminu a tím se prokypřuje půda. A to je vše? Ale kdepak! Které další stroje jsou ještě potřeba? Vydejte se s námi na pole a podívejme se na jeho přípravu před osetím. Pojďme to společně „zvorat“ ku našemu prospěchu. Tak jako Přemysl Oráč. Zaplaťpánbůh za ty stroje, která zjednodušují zemědělcům práci. Jonáš a Karel už je znají, tak teď je řada na vás!

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

5 námětů

Pracovní listy

13 pracovních listů Další listy

Pracovní list: Nakladače

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Procvičíte si, co jste se naučili o nakladačích. Dokážete popsat, co nakladač dělá a jak pracuje? Pokud ne, pusťte si video, které vám s tím pomůže!
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
20 minut

Pracovní list: Sklizeň píce

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Procvičíte si, co jste se naučili o sklizni. Dokážete popsat, jak se píce sklízí? A víte, které stroje nám se sklizní dnes pomáhají? Pokud ne, pusťte si video, které vám s tím pomůže!
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
20 minut

Pracovní list: Příprava pole

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Ověří, co se děti naučily o poli, procvičí názvy zemědělských strojů a mnoho dalšího, co se dozvěděly ve videu.
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
15 minut

Pracovní list: Otrávená půda

Zamyslete se, jak pomoci zlepšit kvalitu životního prostředí. Princezna Prga vám v tomto pracovním listu pomůže zjistit, jakým způsobem můžeme zlepšit kvalitu potravin a celkově zemědělství.
Probíhá načítání