Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Domácí lékař aneb nic není jen tak...

Jak se nenechat zaskočit zdravotními problémy

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Žloutenka
03:39

Žloutenka

Žloutenka, označovaná jako nemoc špinavých rukou, nemoc cestovatelů či nemoc narkomanů, je závažné onemocnění, při kterém dochází k infekčnímu zánětu jater, resp. hepatitidě. Jedinou opravdu účinnou prevencí je dostupné očkování, protože nebezpečí nákazy číhá prakticky všude.

Měření tlaku
04:39

Měření tlaku

Mnozí z nás trpí vysokým krevním tlakem, jiným naopak tlak dost kolísá. A lidem, kteří mají za normálních okolností tlak v mezích normálu, se při návštěvě lékaře zvyšuje. Říká se tomu syndrom bílého pláště. MUDr. Jiří Pešina popisuje různé způsoby měření tlaku a vysvětluje důležitost pravidelného domácího měření tlaku.

Osteoporóza a zdravá páteř
03:56

Osteoporóza a zdravá páteř

Bolest zad může být prvním příznakem skryté nemoci osteoporózy. K vážnějšímu stavu už pak není daleko. Osteoporózou je u nás ohroženo až 700 000 lidí. Co dělat při podezření na zranění páteře a hlavně, jak špatnému stavu páteře předcházet?

Paraziti
07:36

Paraziti

O prázdninách se často slevuje z přísné hygieny. Není proto divu, že si z dovolené krom zážitků můžeme přivézt některé parazity, jako jsou vši nebo svrab, kteří přenášejí další onemocnění. Jak se paraziti šíří a jak se jich rychle a účinně zbavit?

Tuberkulóza
07:01

Tuberkulóza

Tuberkulóza je infekční onemocnění postihující nejčastěji plíce, ledviny, mozkové obaly a kosti. Jaký je její průběh, příznaky a následná léčba? Tuberkulóza je vážné onemocnění, na které ročně umírají až 2 milióny lidí, a zabývá se jím Světová zdravotnická organizace.

Mikrobi v ústech
04:28

Mikrobi v ústech

Mikrobi dutiny ústní nás chrání proti kvasinkám a plísním. Pokud ale dojde k jejich přemnožení, mohou nám uškodit. Jak se chránit před přemnožením mikrobů? Základem je ústní hygiena, prevence vzniku zubního kazu, parodontózy a halitózy. Ukázka správného a efektivního čištění zubů.

Zánět středního ucha
04:41

Zánět středního ucha

Zánět středního ucha je onemocnění, kterým často trpí zejména děti. Prvotní zánět bývá způsoben viry, ale později může nastat druhotná infekce bakteriemi. Nejčastěji se jedná o bakteriální pneumokokové onemocnění. MUDr. Jiří Pešina poradí, jak doma léčit lehčí zánět středního ucha u kojenců.

Chronické onemocnění ledvin
07:02

Chronické onemocnění ledvin

Jaké jsou příčiny a příznaky chronického onemocnění ledvin a jak poznáme, že je nutné zajít k lékaři? Video přináší informace o stavbě a funkci ledvin, o tom, kde probíhá filtrace škodlivých látek, vylučování toxinů, vznik primární moči a produkce hormonů.

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

1 námět

Pracovní listy

2 pracovní listy

Lékárnička

Jak si vyrobit lékárničku a vydat se tak na bezpečnou cestu se dozvíte v této příručce.

Pracovní list: Lékárnička

Tento pracovní list vám ukáže, jak by měla vypadat lékárnička na cestu, pokud se vydáte na výlet. Proč je lékárnička tak důležitá je vysvětleno ve videu.
Probíhá načítání