Smysly: pomáhají i klamou

Je jich pět a těžko se bez nich obejdeme. Díky zraku je náš svět barevný. Možná vás překvapí, že barvy se skutečnosti neexistují. Může za to naše oko a způsob, jakým funguje. Jak to? Podívejte se sami. Povíme si také, jaké jsou rozdíly mezi zrakem lidským a zvířecím. A jak je to se sluchem? Slyšíme všichni stejně?

Smysly: pomáhají i klamou

Odpověď na tuhle otázku si ověříme experimentem a zjistíme, že náš druhý nejdůležitější smysl jsou vlastně vibrace vzduchu, které nemusíme všichni vnímat stejně. Co se s touto schopností stává s přibývajícím věkem? To vše lépe pochopíme, když si ukážeme, jak takové ucho vlastně funguje. Oko i ucho jsou fascinující soustavy, které jsou ale citlivé a je potřeba je chránit. A schválně, co se s našimi smysly stane ve stavu beztíže? Je některý z nich stále stejný? Podívejte se. 

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Smysly

Pracovní list pro žáky 2. stupně ZŠ se věnuje tématu smyslů s důrazem na zrak a sluch. Cílem pracovního listu je přiblížit žákům toto téma skrze zajímavosti zahrnující srovnání lidských smyslů se smysly ostatních živočichů.
2. stupeň ZŠ
Přírodopis
Časová náročnost:
15 minut

Pracovní list: Smysly - pro učitele

Pracovní list s řešením pro učitele 2. stupně ZŠ se věnuje tématu smyslů s důrazem na zrak a sluch. Cílem pracovního listu je přiblížit žákům toto téma skrze zajímavosti zahrnující srovnání lidských smyslů se smysly ostatních živočichů.
2. stupeň ZŠ
Přírodopis
Časová náročnost:
15 minut

Pracovní list: Smysly / Робочий лист: Почуття

Pracovní list se věnuje tématu smyslů s důrazem na zrak a sluch. / Робочий лист присвячений темі органів чуття з акцентом на зір та слух.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Biologie
Přírodopis
Štítek Materiály v ukrajinštině
Časová náročnost:
15 minut

Okruhy

Komplexitu a dokonalost lidského těla si, pokud jsme zdraví, většinou moc neuvědomujeme. Přesto jde o systém, který je i přes veškerý pokrok moderní vědy velmi křehký. Ukážeme si, co všechno o téhle…

Biologie · Přírodopis
46 35

ČT edu nejsou pouze videa

1 113

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání