Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Dobré ráno

Startovací dávka energie! Ranní show České televize

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Teorie relativity vysvětlená v praxi
04:51

Teorie relativity vysvětlená v praxi

Teorie relativity, kterou publikoval Albert Einstein, se příčí našemu běžnému chápání. Jejím základem je teze, že současnost není absolutní, ale relativní vztah mezi dvěma událostmi, které závisí na soustavě, v níž je pozorujeme. Výjimkou je světlo, jehož rychlost je za všech okolností stejná. Čím rychleji se objekty pohybují, tím více se zkracují z hlediska pozorovatele, který je v klidu. Zároveň se chovají, jako by jim rostla hmotnost a pomaleji běžel čas.

Fyzikální laboratoře CEITEC: moment setrvačnosti
04:01

Fyzikální laboratoře CEITEC: moment setrvačnosti

Středoevropský technologický institut CEITEC jsou sdílené laboratoře, které slouží vědcům pro realizaci jejich projektů. V této konkrétní laboratoři se výzkumníci zabývají nanotechnologiemi. Vysvětlíme si také, proč nespadneme, když jedeme na kole, a jak využívají krasobruslařky fyziku.

Babička jako pohádka?
05:00

Babička jako pohádka?

Literární vědec Jiří Trávníček hovoří o pohádkách, pohádkových zdrojích Boženy Němcové a pohádkových rysech jejího největšího díla: Babičky. Vyjadřuje se rovněž k otázce, proč jsou pohádky tak důležité pro vývoj člověka v dětském věku. Věděli jste, že pohádky jako žánr původně vůbec nebyly určené pro děti? A proč bychom měli dětem pohádky vyprávět?

Sexuální výchova: Knihy pro děti a dívky
04:28

Sexuální výchova: Knihy pro děti a dívky

Zhlédněte rozhovor s autorkami knih pro děti „Jak děti přicházejí na svět“ a dívky „Co se od kamarádek nedozvíš“ o mezilidských vztazích, navazování známostí, lidském těle, jeho vývoji a tělesných změnách, o rozmnožování a sexu. Autorky popisují, proč a za jakých okolností knihy vznikly a co je jejich obsahem.

Stopování zvěře: Pobytová znamení
02:18

Stopování zvěře: Pobytová znamení

Víte, jak poznáte, že na daném místě bylo nějaké zvíře? Slouží k tomu tak zvaná pobytová znamení. To jsou třeba ohlodané šišky. Každé zvíře totiž vyzobe ze šišky něco jiného. Taková znamení si můžete fotit, zaznamenávat do knihy, ale také vzít s sebou domů. Můžete z nich vypozorovat příběh, který zvíře zažilo. Tak hurá do přírody.

Odlévání zvířecích stop
04:14

Odlévání zvířecích stop

Našli jste v přírodě zvířecí stopy? Rádi byste si tuto stopu zaznamenali, ale nevíte, jak na to? Stačí si připravit sádru a vodu a vydat se do přírody. Také pro vás bude dobrou pomůckou kniha Na stopě od Jiřího Nešpora, která vám může sloužit k zaznamenávání vašeho pozorování.

Jak si založit herbář
05:31

Jak si založit herbář

Jaký je rozdíl mezi vědeckým a estetickým herbářem? Jak si herbář založit? A jak do něj rostliny správně lisovat a sušit? To vše a ještě něco navíc se dozvíte v rozhovoru s botanikem Radimem Janem Vašutem.

Geocaching: Jak začít
04:23

Geocaching: Jak začít

Geocaching je navigační hra, u které je úkolem hráčů hledat poklady. Pro hledání pokladů vám bude stačit chytrý mobilní telefon, kam nahrajete jejich souřadnice. Ty získáte na oficiálním geocachingovém serveru geocaching.com, kde se musíte nejprve zaregistrovat. Keška je nejčastěji krabička, ve které jsou ukryty různé předměty. Existují různé typy i velikosti kešek. Součástí každé schránky je malý zápisník, tzv. logbook, kam se po nalezení keše hráč zapíše.

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

5 námětů

Pracovní listy

18 pracovních listů Další listy

Pracovní list pro střední školy: Mnohovrstevnatý odkaz díla Boženy Němcové I

Ověřte si své znalosti o Boženě. Co jste se ve videu naučili? Dokážete odpovědět na všechny otázky?

Pracovní list: Babička

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významná díla české literatury. V tomto pracovním listu se zaměříme na Babičku Boženy Němcové.

Geocaching: Slovníček pojmů

Slovníček pojmů vztahujících se ke geocachingu.

Pracovní list: Kámen mudrců

Vydejte se do Geofyzikálního ústavu Akademie věd a zkuste vyřešit úlohy z tohoto pracovního listu! Zdroj: Geofyzikální ústav Akademie věd ČR, v.v.i.
Probíhá načítání