Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Cestohrátky

Zábavný cestopisný cyklus pro děti, které chtějí poznávat svět a nebojí se na něj zeptat.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Skotsko
12:44

Skotsko

Cesta za kulturou, přírodou a nejzajímavějšími místy hornatého Skotska.

Nový Zéland: Země dlouhého bílého oblaku
12:34

Nový Zéland: Země dlouhého bílého oblaku

Cesta za kulturou, přírodou a nejzajímavějšími místy Nového Zélandu.

Austrálie: Nový Jižní Wales
12:28

Austrálie: Nový Jižní Wales

Cesta po australském Novém Jižním Walesu začíná v Sydney.

Madagaskar
12:21

Madagaskar

Pohádková příroda 4. největšího ostrova světa, tedy Madagaskaru, se rozvíjela díky oddělení ostrova od africké pevniny před mnoha miliony let vlastní cestou. Proto nabízí jednu z nejpestřejších směsic zvířecích i rostlinných druhů, které nenajdeme nikde jinde na světě, například lemury, tedy nejstarší žijící poloopice, anebo chameleony. Jde o takzvané endemity. Lidé se zde věnují převážně zemědělství. Pěstují například voňavou vanilku, která se odsud vyváží do celého světa. Pojďte s námi prozkoumat tento mimořádně zajímavý ostrov.

Madagaskar: Největší ostrov Afriky
12:24

Madagaskar: Největší ostrov Afriky

Madagaskar je čtvrtý největší ostrov na světě. Před mnoha milióny let se oddělil od africké pevniny, a tak se tu příroda rozvíjela vlastní cestou. Proto zde najdeme zvířecí i rostlinné druhy, které nenajdeme nikde jinde na světě. Mezi zvířecí obyvatele tropického ostrova patří například lemuři a chameleoni. Malgašané, tedy obyvatelé Madagaskaru, se věnují převážně zemědělství, pěstují například vanilku a rýži.

Thajsko: Země úsměvů
12:26

Thajsko: Země úsměvů

Thajské hlavní město Bangkok okouzluje svými starodávnými královskými paláci. Turisty láká pobřeží s průzračnou vodou. Království Siam se stalo Thajskem v roce 1939. Současní obyvatelé rádi slaví, milují fotbal a thajský box. Díky tropickému klimatu zde můžeme obdivovat exotické rostliny a zvířata, především uctívané slony indické. Ti byli se životy místních lidí spjati odedávna, ale vzhledem k jejich nešetrnému využívání začaly jejich počty rychle klesat. Dnes, když se situace výrazně zlepšila, můžeme začít tuto zemi dokonce označovat za sloní ráj.

Maroko: Říše z pohádek Tisíce a jedné noci
11:55

Maroko: Říše z pohádek Tisíce a jedné noci

Maroko se svými starobylými městy a uličkami láká stále více turistů z celého světa. Na tržištích najdeme lampy, jako je ta slavná Aladinova. Obyvatelé zůstávají věrni svým tradicím a ručně tkají překrásné koberce, které prý v pohádkách létají. Ve skutečném životě se o dopravu staraly především velbloudí karavany. Hlavním náboženstvím je islám, a tak uslyšíme modlitby, které se místní krajinou nesou pětkrát denně z minaretů mešit. Zjistíme, jak se pěstují datle nebo fíky a že je možné považovat za pochoutku dokonce i kaktus.

Rumunsko: Tajuplné Karpaty na jaře
12:31

Rumunsko: Tajuplné Karpaty na jaře

Tajuplné pohoří Karpat nabízí spoustu dobrodružných výletů. Často tu narazíme na místní farmáře a jejich stáda ovcí zvaných curkany. Můžeme tu ale stále potkat i nebezpečné šelmy, jako jsou vlci nebo medvědi. A na silnicích můžeme míjet nejen auta, ale i staré povozy a oslíky. Jak se zde na venkově, který jako by vzdoroval moderní době, dodržují prastaré tradice? Jak Rumuni nejraději slaví Velikonoce? Co dobrého na jejich oslavách jedí a jak se tady zdobí vajíčka? A co vše dokážou vykouzlit ze dřeva místní řezbáři?

Zobrazit další videa
Probíhá načítání