Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Cestohrátky

Zábavný cestopisný cyklus pro děti, které chtějí poznávat svět a nebojí se na něj zeptat.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Skotsko
12:44

Skotsko

Cesta za kulturou, přírodou a nejzajímavějšími místy hornatého Skotska.

Nový Zéland: Země dlouhého bílého oblaku
12:34

Nový Zéland: Země dlouhého bílého oblaku

Cesta za kulturou, přírodou a nejzajímavějšími místy Nového Zélandu.

Austrálie: Nový Jižní Wales
12:28

Austrálie: Nový Jižní Wales

Cesta po australském Novém Jižním Walesu začíná v Sydney.

Madagaskar: Největší ostrov Afriky
12:24

Madagaskar: Největší ostrov Afriky

Madagaskar je čtvrtý největší ostrov na světě. Před mnoha milióny let se oddělil od africké pevniny, a tak se tu příroda rozvíjela vlastní cestou. Proto zde najdeme zvířecí i rostlinné druhy, které nenajdeme nikde jinde na světě. Mezi zvířecí obyvatele tropického ostrova patří například lemuři a chameleoni. Malgašané, tedy obyvatelé Madagaskaru, se věnují převážně zemědělství, pěstují například vanilku a rýži.

Thajsko: Země úsměvů
12:26

Thajsko: Země úsměvů

Thajské hlavní město Bangkok okouzluje svými starodávnými královskými paláci. Turisty láká pobřeží s průzračnou vodou. Království Siam se stalo Thajskem v roce 1939. Současní obyvatelé rádi slaví, milují fotbal a thajský box. Díky tropickému klimatu zde můžeme obdivovat exotické rostliny a zvířata, především uctívané slony indické. Ti byli se životy místních lidí spjati odedávna, ale vzhledem k jejich nešetrnému využívání začaly jejich počty rychle klesat. Dnes, když se situace výrazně zlepšila, můžeme začít tuto zemi dokonce označovat za sloní ráj.

Maroko: Říše z pohádek Tisíce a jedné noci
11:55

Maroko: Říše z pohádek Tisíce a jedné noci

Maroko se svými starobylými městy a uličkami láká stále více turistů z celého světa. Na tržištích najdeme lampy, jako je ta slavná Aladinova. Obyvatelé zůstávají věrni svým tradicím a ručně tkají překrásné koberce, které prý v pohádkách létají. Ve skutečném životě se o dopravu staraly především velbloudí karavany. Hlavním náboženstvím je islám, a tak uslyšíme modlitby, které se místní krajinou nesou pětkrát denně z minaretů mešit. Zjistíme, jak se pěstují datle nebo fíky a že je možné považovat za pochoutku dokonce i kaktus.

Rumunsko: Tajuplné Karpaty na jaře
12:31

Rumunsko: Tajuplné Karpaty na jaře

Tajuplné pohoří Karpat nabízí spoustu dobrodružných výletů. Často tu narazíme na místní farmáře a jejich stáda ovcí zvaných curkany. Můžeme tu ale stále potkat i nebezpečné šelmy, jako jsou vlci nebo medvědi. A na silnicích můžeme míjet nejen auta, ale i staré povozy a oslíky. Jak se zde na venkově, který jako by vzdoroval moderní době, dodržují prastaré tradice? Jak Rumuni nejraději slaví Velikonoce? Co dobrého na jejich oslavách jedí a jak se tady zdobí vajíčka? A co vše dokážou vykouzlit ze dřeva místní řezbáři?

Uganda: Velká jezera a pravé africké safari
12:32

Uganda: Velká jezera a pravé africké safari

Uganda leží ve východní Africe. Je vnitrozemským státem, ale nachází se zde ohromné vodní plochy, Viktoriino, Albertovo anebo Edwardovo jezero. Ta jsou důležitá nejen pro místní obyvatele jako zdroj vody a rybolovu, ale stala se také rájem ornitologů. Obyvatelstvo tvoří mnoho různých etnik a hovoří se tu víc než čtyřiceti jazyky. Úřední řečí je ale angličtina. Kmen Karamodžongů, za kterým se vypravíme, staví zvláštní chýše. Zjistíme také víc o jejich zvláštním zvyku zjizvování. Pěstuje se zde káva a kakao, a místní delikatesou jsou sarančata. Hlavně se ale vydáme na skutečné africké safari a pozdravíme se se slony.

Zobrazit další videa
Probíhá načítání