Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Cestohrátky

#

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 20

Thajsko

12:26

Thajsko

Thajské království, zkráceně Thajsko, je stát v jihovýchodní Asii. S Marjánkou a Sašou se do Thajska podíváme za indickými slony. Ti byli se životy místních lidí vždy spjati, ale vzhledem k nešetrnému zacházení a také kvůli pytlákům začaly jejich počty rychle klesat. Dnes se situace výrazně zlepšila. V Thajsku nalezneme mnoho sloních rezervací a můžeme začít tuto zemi dokonce označovat za sloní ráj. Thajsko ale není jen o slonech.

Myanmar: Země pagod

12:31

Myanmar: Země pagod

Barma čili Myanmar je plná nádherných pagod a klášterů. Dodnes se tu klaní Buddhovi, který byl původně princem a vymyslel pravidla šťastného života. Ta jsou tu vytesána do mramorových desek a je to snad největší kniha světa. Muži tu nosí „longyi“ neboli sukni, dívky zase používají přírodní kosmetiku tanaku. A lví tance pro štěstí? Prostě úžasné!

Jižní Vietnam: Území devíti draků

12:31

Jižní Vietnam: Území devíti draků

V deltě řeky Mekong, kde každý den startuje slavný trh s plovoucími krámky, se pěstuje rýže, loví ryby a daří se tu květinám. Z bláta na dně řeky se tradičním způsobem pálí cihly. V Ho Či Minově městě, kterému místní neřeknou jinak než Saigon, opravdu vládne zmatek. Aby ne, když do ulic vyjede pět milionů motocyklů s miliony obyvatel. Mají tu slavné tradiční vodní loutkové divadlo a nedaleko se dá zažít i dobrodružství v tunelech Cu Chi, ze kterých vietnamští bojovníci dokázali ve válkách vzdorovat nepřátelům.

Saudská Arábie: Velbloudi a pouště

12:28

Saudská Arábie: Velbloudi a pouště

Jak se zdraví lidé v Saudské Arábii a co jejich pozdrav znamená? Která slova z arabštiny zdomácněla i u nás? Jakou barvu má Rudé moře? Budeme si vyprávět o dívkách v šátcích, o pravé arabské svatbě, o životě beduínů v poušti i o jejich velbloudech, ale také o speciálních dobrotách, k jakým patří třeba pravý arabský horský med.

Etiopie: Země, kde se zastavil čas

12:27

Etiopie: Země, kde se zastavil čas

Etiopii se říká kolébka lidstva. Náhorní plošinu křižují hluboké rokle, říčky i jezera. Můžete tu potkat lvy, leopardy, hrochy, opice či žirafy. V Aksumu v místním chrámu údajně střeží i bájnou Archu úmluvy. Půjdeme za tradičními hrnčíři, ochutnáme výbornou místní kávu a také nakrmíme hyeny.

Kajmanské ostrovy: Vítejte v Karibiku

12:26

Kajmanské ostrovy: Vítejte v Karibiku

Název ostrovů vznikl vlastně omylem, protože se anglický mořeplavec Francis Drake spletl a zaměnil kajmany a leguány. Kromě nich je souostroví s azurovým mořem a písčitými plážemi známé díky želvím rezervacím a množství rozmanitých ptáků. Pod vodou čekají na obdiv malebné podmořské jeskyně, a hlavně Město rejnoků, kde se dají rejnoci jménem trnuchy americké nejen pozorovat, ale dokonce lze s nimi i plavat a pohladit si je.

Bombaj: Brána do Indie

12:22

Bombaj: Brána do Indie

Bombaj pulzuje životy šestnácti milionů obyvatel a hýří všemi barvami. Portugalci ji dali jméno Bom Bahai, tedy „dobrý záliv“. Nezávislost na Britech získala Indie až v roce 1947, kdy už byla Bombaj významné velkoměsto s přístavem prvořadého významu. Dnes návštěvníky vítá směsicí vůní, neustálým hlukem, dopravním chaosem a všudypřítomnou hudbou. Navštívíme zde snad největší prádelnu na světě, kde pracují jen muži, podíváme se na městskou slavobránu, které se říká Brána do Indie, prohlédneme si rybí trh a s místními kluky si zahrajeme kriket.

Jamajka: perla Karibiku

12:13

Jamajka: perla Karibiku

Jamajské království je největší ostrov v Karibském moři a mluví se zde anglicky. Jamajku objevil v roce 1494 Kryštof Kolumbus a později si ji podmanili Španělé i Angličané. Nezávislost na Velké Británii získala Jamajka v roce 1962. Narodil se tu zakladatel reggae Bob Marley a nejlepší sprinter světa Usain Bolt. Odevšad se zde line hudba. Místní obyvatelé si ji totiž převážně sami skládají a rádi na ni tančí. Týká se to zejména Maroonů, na jejichž slavnost plnou hudby a tance zavítáme. Vypravíme se také za krokodýly, na obhlídku mangrovníků a na lov krabů.

Bulharsko: Země růží a zlatých písků

12:22

Bulharsko: Země růží a zlatých písků

Bulharsko leží na Balkánském poloostrově a turisté sem většinou jezdí v létě k Černému moři. Mají tu Zlaté písky, tedy 4 kilometry dlouhou pláž se zvláštním zlatavým pískem. Bulhaři moc rádi tancují, například tanec zvaný „kolo“. Pěstují se zde sladké melouny, slunečnice, ale i růže. A právě v pěstování růží jsou Bulhaři jedni z nejlepších na světě. Vyrábějí z nich čaj, marmeládu, mýdla, šampony a samozřejmě voňavky. Růže je pro Bulhary tak důležitá květina, že má dokonce svůj vlastní svátek.

Mexiko: Země orchidejí, vanilky a kukuřice

12:10

Mexiko: Země orchidejí, vanilky a kukuřice

Na území dnešního Mexika žily původně tajemné vyspělé civilizace, po kterých dodnes archeologové nacházejí pozůstatky velkolepých měst nebo mexické pyramidy. Španělé si toto území podmanili před pěti sty lety. Mnoho původních indiánských obyvatel zemřelo. Přesto však dobyvatelé nezničili vše. Které zvyky se podařilo potomkům původních obyvatel dochovat? Jak začaly příběhy o orchidejích, vanilce či kakau, ale také o bramborách a kukuřici, které dnes považujeme za své i my?

Keňa: Savany, pastevci a pradávné rituály

12:30

Keňa: Savany, pastevci a pradávné rituály

Keňa se nachází prakticky přímo na rovníku. Navštívíme tu travnaté savany a kmen Masajů, který si stále zachovává své pradávné tradice, kroje, tance a rituály. Seznámíme se s místním léčitelem, šamanem. Rovnou ze stromu si tu můžeme natrhat čerstvé kešu oříšky anebo nasbírat kokosové ořechy. Ve sloní rezervaci nám ukážou, z čeho se dá vyrobit papír. Prozkoumáme také, jak to mají keňské děti se školní docházkou, která v této zemi není povinná.

Gibraltar: Maják na konci světa

12:19

Gibraltar: Maják na konci světa

Španělsko postoupilo Gibraltar Spojenému království v roce 1713. Žije zde jediná evropská kolonie opic: makaků bezocasých. Poloostrov je tak malý, že přes tamní mezinárodní letiště vede i silnice a provoz na něm řídí semafory. Chybí tu zdroj pitné vody, ta se kromě sběru dešťové získává také destilací vody mořské. Místní obyvatelé nejrůznějších národností spolu hovoří jazykem llanito, což je zjednodušeně řečeno angličtina se španělskou výslovností. Gibraltar vypadá jako dokonalá pevnost. Skála s krápníkovou jeskyní je provrtaná desítkami kilometrů tunelů.

Načíst další videa
Probíhá načítání