Dramatická série rozkrývající tabu klíčových událostí našich moderních dějin.
Pořad ukazuje události po podpisu Moskevského protokolu: všichni slaví, Alexander Dubček se ptá Leonida Brežněva na osud Františka Kriegela, který jako jediný z československé delegace protokol nepodepsal.
Václav Havel a Pavel Kohout diskutují po procesu s kapelou The Plastic People of the Universe o vzniku Charty 77.
Exministr zahraničí z roku 1968 Jiří Hájek vysvětluje Václavu Havlovi důsledky podpisu Závěrečného aktu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Řeší i možnosti spolupráce disentu s bývalými komunisty a dalšími opozičními skupinami při tvorbě dokumentu později známého jako Charta 77.
Závěrečná debata po vzniku dokumentu Charty 77, kde se řeší, jak sehnat dostatek podpisů významných osobností a jak následně předat tento dokument do zahraničí.
Jednání Občanského fóra s předsedou federální vlády Ladislavem Adamcem o jeho demisi a kandidatuře na post prezidenta. Při následném jednání v Laterně Magice poprvé zazní úvaha o kandidatuře Václava Havla.
Nový premiér československé vlády Marián Čalfa na jednání mezi čtyřma očima vysvětluje Václavu Havlovi, jak zařídí, aby ho „komunistické“ Federální shromáždění zvolilo prezidentem.
Poradce ministra financí Václava Klause Tomáš Ježek na setkání českých ekonomů na zámku v Kolodějích vysvětluje privatizaci a směřování české ekonomiky k tržnímu systému a kapitalismu.
Ministr financí Václav Klaus vysvětluje na tiskové konferenci privatizaci, zejména tu kupónovou. Dále objasňuje otázku tzv. „špinavých peněz“.
Václav Havel s manželkou Olgou sledují vyhlášení výsledků voleb v roce 1992 a komentují je. Václav Havel na pozadí vyjádření vítězů reflektuje rozpad státu, jemuž nedokázal zabránit.
Volná rekonstrukce rozhovoru Edvarda Beneše s jeho manželkou Hanou. Scéna přibližuje, jak Beneš o Československu i obecněji o demokracii přemýšlel v době mnichovské krize.
Rozhovor prezidenta Beneše s veliteli československé armády během dopoledne dne 29. září 1938, zatímco zástupci čtyř velmocí jednají v Mnichově. Generálové naléhají na Beneše, aby předkládanému ultimátu neustupoval. Beneš ale volí jiné řešení.
Co má větší cenu - lidský život nebo vyšší princip? Ve volné rekonstrukci emotivního rozhovoru mezi prezidentem Edvardem Benešem a plukovníkem Emanuelem Moravcem, ke kterému mohlo dojít 2. října 1938, se odkrývají hlavní dilemata mnichovské krize.
13 208
742
4 510
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.