Srpen 1968: Okupace Československa

Krátce před půlnocí 20. srpna 1968 překročily armády států východního bloku československé hranice a bez vědomí tehdejších státních orgánů vpadly na území Československa. Invaze armád Varšavské smlouvy tak v podstatě ukončila takzvané pražské jaro – pokus československých komunistů o nastolení „socialismu s lidskou tváří“. V zemi poté začalo dlouhé normalizační období, které ukončil až listopad 1989. Připomeňte si zásadní momenty naší historie.

Prezident republiky Svoboda, šéf komunistické strany Dubček, šéf vlády Černík, šéf parlamentu Smrkovský, Husák, Mlynář a další - ti všichni odjíždějí do Moskvy a stojí před těžkým rozhodnutím. Jak se k němu postaví? A co se mezitím děje v Československu? Jak probíhá okupace třeba v severočeském Liberci? 

Srpen 1968: Okupace Československa

Náměty do výuky

Nejsledovanější videa

19 videí
Zobrazit další videa

Nejstahovanější pracovní listy

8 listů

Pracovní list: Časová osa

Rok 1968 byl dalším „osmičkovým“ rokem v našich dějinách. Připojené video je pouze inspirativní a reflektuje naděje, které lidé vkládali do změn ve společnosti. V tomto pracovním listu žáci seřadí události roku 1968 na časovou osu.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Dějepis

Pracovní list: Okupace Československa 1968

Dvacátého prvního srpna roku 1968 vstoupila do Československa cizí vojska a obsadila ho. V tomto pracovním listu se žáci seznámí s okolnostmi a popisem okupace roku 1968.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Dějepis
Zobrazit další pracovní listy

ČT edu nejsou pouze videa

1 030

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání