Když se řekne robot aneb Úvod do robotiky

Začneme otázkou: Kde se vzalo slovo „robot“ a od čeho je odvozeno? Jak dlouho tu s námi jsou a kde všude se uplatňují? Jak s myšlenkou umělé inteligence pracuje literatura a co jsou to zákony robotiky? Jak se robot využívá v moderním průmyslu? Připravili jsme pro vás námět, který odpoví nejen na tyto, ale i spousty dalších otázek okolo fenoménu, který se rozvíjí doslova raketovou rychlostí.

Úvod do robotiky

Román Karla Čapka, který světu poprvé představil „umělé bytosti“, vznikl v roce 1920. A od té doby se celá robotika posunula způsobem, který si tenkrát neuměl představit vůbec nikdo. Robot je dnes běžnou součástí našeho života. Kde všude je najdeme? Co všechno umí? A je na místě mít obavy z toho, že převezmou kontrolu nad našimi životy a nahradí nás v práci? Co to znamená, když se řekne kolaborativní robot? Podívejte se! Ukážeme vám také robotické „hračky“ určené pro výuku programování.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Úvod do robotiky

Co si vybavíš, když se řekne robot? Možná váš domácí vysavač, kuchyňského robota nebo třeba výrobní linka automobilů. V tomto pracovním listu se s různými druhy robotů blíže seznámíš, uvidíš kolaborativního robota a poznáš funkci některých čidel, pomocí nichž se robot orientuje v prostoru.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Informatika
Časová náročnost:
30 minut

Pracovní list: Úvod do robotiky, Řešení

Řešení k pracovnímu listu Úvod do robotiky. Vhodné pro 2. stupeň ZŠ a SŠ. Časová náročnost pracovního listu cca 30 minut (délka všech tří videí cca 10 min.). Při využití vlastních robotů v úlohách 3 a 4 je vhodné pracovnímu listu věnovat celou vyučovací hodinu.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Informatika
Časová náročnost:
30 minut

ČT edu nejsou pouze videa

1 111

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání