Současná propaganda

Internet a sociální sítě jsou sice nástroji, které umožňují spoustě lidem vyjádřit se ve veřejném prostoru, zároveň jsou i živnou půdou pro moderní propagandu. Tzv. dezinformační weby zažívají v České a Slovenské republice rozmach. Jak je poznáte? Kdo za nimi stojí. Co je to trollí farma a k čemu slouží?

Současná propaganda

Dalo by se říci, že takový web se vám bude snažit podsunout, že vám všichni lžou. Český prostor je specifický tím, že v něm ve velké míře operuje propaganda ruská a proruská. Jak se propaganda posunula od svých tradičních nástrojů používaných ve 20. století? A co je cílem jejího snažení? Dnešní Rusko věnuje obrovské úsilí tomu, aby destabilizovalo ostatní země. S konfliktem na Ukrajině se tyto snahy o vyvolání zmatku ještě zintenzivnily. 

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Současná propaganda

Termínem propaganda se dříve označovalo šíření či podporování nějaké myšlenky. Až dvacáté století, a zejména nacistický a komunistický režim, dalo termínu nový negativní obsah. Moderní způsoby propagandy pracují spíše se zpochybňováním pravd v niž se ztrácí hranice mezi pravdou a lží.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Dějepis
Časová náročnost:
15 minut

Okruhy

Slovo propaganda pochází z latiny a obecně se dá říci, že jde o systematické vytváření deformovaného společenského povědomí o jevech, ideologiích či skupinách obyvatel. Nástroji propagandy může být…

Dějepis
12 3

ČT edu nejsou pouze videa

1 136

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání