Námět do výuky pro:

Různé podoby dýně: Zdobí i chutná

Dýně čili největší halloweenský symbol je velmi atraktivní, ale taky chutná. Uvařit si z ní lahodnou a zdravou polévku není žádná věda. To nám předvedou Draci v hrnci. A také vysvětlí, odkud a jak se k nám tahle tykev dostala a že jich existuje mnoho druhů. Některé jsou pouze okrasné. Jak z nich udělat ještě o trochu krásnější, to nám prozradí Šikulové.

Různé podoby dýně

Vyřezávaná dýně zdobená svíčkou nechybí 31. října v podvečer před téměř žádným domem v celém anglosaském světě. Tradice se původně rozšířila z Irska, kde její funkci zastávaly tuříny. Ale dýně je o dost pohlednější, takže žádná škoda. Kromě toho je také zdraví prospěšná a funguje jako prevence celé řady civilizačních nemocí. Dýně je zkrátka moc fajn. Pojďme se s ní tedy seznámit trochu blíže.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Halloween

Pracovní list je určen žákům 2. ročníku. Žák bude potřebovat pouze psací potřeby. Pomůcky na výrobu dýně z toaletního papíru jsou k nalezení ve video odkazu.
1. stupeň ZŠ
Prvouka
Anglický jazyk
Matematika
Časová náročnost:
15 minut

Pracovní list: Od Halloweenu po Dušičky

Pracovní list je určen starším žákům prvního stupně. Při plnění úkolů se žáci seznámí s metodou kritického myšlení zvanou pětilístek. Cílem PL je upevnění a shrnutí znalostí o svátcích, které každoročně oslavujeme na přelomu měsíce října a listopadu.
1. stupeň ZŠ
Přírodověda Vlastivěda
Časová náročnost:
20 minut

Okruhy

Halloween je svátek, který do naší kultury proniká stále víc a víc. No a proč ne. Je s ním totiž dost legrace a hlavně jeho tradice je mnohem starší než celé Spojené státy americké. Jak stará?…

Přírodověda Vlastivěda · Prvouka
15 3

ČT edu nejsou pouze videa

1 126

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání