nase-chranene-lesy

Námět do výuky pro:

Zelené poklady naší země: lesy pod ochranou státu

V naší malé zemi najdeme mnoho pestrých přírodních jevů. Lesy patří k těm nejběžnějším z nich a pokrývají zhruba 33 % rozlohy České republiky. Jenže není les jako les. Některé jsou domovem vzácných druhů dřevin i jiných rostlin. Jiné jsou zase výjimečné svým stářím. Pojďte se s námi podívat do lesů, které jsou tak jedinečné, že jsou chráněné státem.

Naše chráněné lesy

Člověk měl vždycky tendence se do přírodních procesů plést a přírodu měnit k obrazu svému. Což není vždycky k jejímu prospěchu. Příroda je dokonalá, a pokud do ní nezasahujeme, umí zázraky. Proto se ty nejvzácnější lokality u nás stát rozhodl chránit. A patří mezi ně i některé lesy. Snahou ochranářů je ponechat tyto rezervace v bezzásahovém režimu, a přispět tak k tomu, aby nám naše rozmanitá flóra i fauna vydržela i pro další generace. Zkuste si v našich pracovních listech ověřit, co všechno jste se o těchto zelených pokladech naší krajiny dozvěděli. K procvičení můžete také využít pracovní listy od státního podniku Vojenské lesy a statky ČR.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Lesnictví - obrázková statistika ze světa lesů a lesníků

Národní zemědělské muzeum pro vás připravilo obrázkovou statistiku plnou zajímavostí ze světa lesů a lesníků. Dozvíte se nejen zajímavosti o stromech v lese, ale také jaký je rozdíl mezi loupeníkem a loupežníkem. (www.nzm.cz)

Knihovna stromů

Národní zemědělské muzeum ve své publikaci Příběhy ze stoletého muzea nabízí možnost mít kousek muzea doma. V této kapitole se dozvíte spoustu zajímavostí o starém dendrologickém herbáři. (www.nzm.cz)

Pracovní list: Národní přírodní rezervace

Pracovní list určený pro žáky 1. stupně ZŠ ve kterém si procvičíte, co jste se naučili o národních přírodních rezervacích. Kde a proč vznikají jistě víte, ale umíte se v přírodní rezervaci také správně chovat?

Pracovní list: Národní přírodní rezervace Praděd

Pracovní list určený pro žáky 1. stupně ZŠ ve kterém si procvičíte, co jste se naučili o přírodní rezervaci Praděd. Víte, kde se tato rezervace nachází? Pokud se chcete dozvědět víc nebo jen zopakovat, co už víte, pusťte si video!

Pracovní list: Stromy a živočichové

Tento pracovní list prověří vaše znalosti o stromech a živočiších, které můžete potkat nejen v lese. Víte, jaký je náš národní strom nebo kdo všechno patří do skupiny savců? Zdroj: Vojenské lesy a statky dětem - www.deti.vls.cz, autor Vojenské lesy a statky ČR, s.p.

Pracovní list: Stromy

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. a 2. stupně ZŠ. Ověří vaše znalosti o stromech. Dokážete popsat jednotlivé části stromu? Zdroj: Vojenské lesy a statky dětem - www.deti.vls.cz, autor Vojenské lesy a statky ČR, s.p.

Pracovní list: Strom

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. a 2. stupně ZŠ. Ověří vaše znalosti o stromech. Umíte popsat jednotlivé části stromu? Zdroj: Vojenské lesy a statky dětem - www.deti.vls.cz, autor Vojenské lesy a statky ČR, s.p.
Časová náročnost:
20 minut

Pracovní list: Strom jako panelák

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Ověří vaše znalosti o obyvatelích stromů. Víte, pro koho je strom obydlím? Zdroj: Vojenské lesy a statky dětem - www.deti.vls.cz, autor Vojenské lesy a statky ČR, s.p.

Okruhy

Na přírodě jsme i v 21. století silně závislí. A lesy jsou její nedílnou součástí. Připravili jsme pro vás náměty, které vás seznámí s tím, co trápí naše i světové lesy, proč je musíme chránit a čím…

Přírodověda Vlastivěda · Prvouka · Zeměpis
11 0 0

ČT edu nejsou pouze videa

857

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání