Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
zeme-rybniku

Česko jako rybníkářská velmoc

Víte, co je to rybník? K čemu slouží hráze a stavidla? Co dělá vodník, když mu rybník vypustí? Ne, jasně, vodníci nejsou. Všechno ostatní, co vám o rybnících ukážeme, je ale pravda pravdoucí. Slibujeme.

Česko: Země rybníků

Čechy jsou rybníkářskou velmocí už od středověku. Nejvíc rybníků najdete v jihočeském kraji v okolí Třeboně. Místní soustava rybníků nemá v Evropě obdoby. Největší z nich se jmenuje po šlechtickém rodu, který je tady hojně zakládal. Rybníky jsou nejen krásné, ale i užitečné a musí se o ně správně pracovat. Slouží pro chov ryb i jako ochrana před povodněmi. Nové rybníky jsou základem přípravy na změnu klimatu. Jenže vybudovat rybník správně, to není jen tak. Podívejte se s námi pod hladinu rybníka, kde zjistíme, že zdaleka neslouží jen pro chov kaprů. Kromě ryb tu bydlí i další zvířata. Dozvíme se i, proč se o rybníkáři Krčínovi říkalo, že měl smlouvu s ďáblem. A samozřejmě nechybí pracovní listy k procvičení nově získaných znalostí. 


Zdrojem materiálů "Rybářství - obrázková statistika ze světa ryb a rybářů" a "List badatele - Rybářství" je Národní zemědělské muzeum.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Život u vody

Zábavná skrývačka z Metodického portálu www.rvp.cz, vám pomůže zopakovat si, co už víte o živočiších, kteří žijí u vody.

Pracovní list: Rybník

Pracovní list určený pro žáky 1. stupně ZŠ ve kterém si procvičíte, co jste se naučili o rybníku a jeho okolí.

Pracovní list Třeboňsko

Pracovní list pro žáky 2. stupně a střední školy. Obsahuje slepou mapu ČR, prohlubuje poznatky o biosférických rezervacích, procvičuje znalosti spojené s třeboňskými rybníky (fauna, historie).

Pro učitele: Třeboňsko

Doplňkový materiál pro učitele k souboru Pracovní list: Třeboňsko. Obsahuje řešení.

Rybářství - obrázková statistika ze světa ryb a rybářů

Národní zemědělské muzeum pro vás připravilo obrázkovou statistiku plnou zajímavostí ze světa ryb a rybářů. Dozvíte se nejen zajímavosti o rybách, ale také jak se staví rybníky nebo jak se stát rybářem. (www.nzm.cz)

List badatele - Rybářství

Národní zemědělské muzeum pro vás připravilo pracovní list, ve kterém se dozvíte plno zajímavostí o rybách, rybnících a rybářích. (www.nzm.cz)

Vybrané kapitoly

Voda, základ života

Z vody povstal život na zemi. Od prvoků k obojživelníkům, ptákům a savcům a ve finále k člověku bychom nedošli, nebýt magické substance známé jako H2O. Naše planeta by bez vody byla jen pustinou.…

1. stupeň ZŠ
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Voda, základ života

ČT edu nejsou pouze videa

843

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání