Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Česko jako rybníkářská velmoc

Víte, co je to rybník? K čemu slouží hráze a stavidla? Co dělá vodník, když mu rybník vypustí? Ne, jasně, vodníci nejsou. Všechno ostatní, co vám o rybnících ukážeme, je ale pravda pravdoucí. Slibujeme.

Česko: Země rybníků

Čechy jsou rybníkářskou velmocí už od středověku. Nejvíc rybníků najdete v jihočeském kraji v okolí Třeboně. Místní soustava rybníků nemá v Evropě obdoby. Největší z nich se jmenuje po šlechtickém rodu, který je tady hojně zakládal. Rybníky jsou nejen krásné, ale i užitečné a musí se o ně správně pracovat. Slouží pro chov ryb i jako ochrana před povodněmi. Nové rybníky jsou základem přípravy na změnu klimatu. Jenže vybudovat rybník správně, to není jen tak. Podívejte se s námi pod hladinu rybníka, kde zjistíme, že zdaleka neslouží jen pro chov kaprů. Kromě ryb tu bydlí i další zvířata. Dozvíme se i, proč se o rybníkáři Krčínovi říkalo, že měl smlouvu s ďáblem. A samozřejmě nechybí pracovní listy k procvičení nově získaných znalostí. 


Zdrojem materiálů "Rybářství - obrázková statistika ze světa ryb a rybářů" a "List badatele - Rybářství" je Národní zemědělské muzeum.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Život u vody

Zábavná skrývačka z Metodického portálu www.rvp.cz, vám pomůže zopakovat si, co už víte o živočiších, kteří žijí u vody.

Pracovní list: Rybník

Pracovní list určený pro žáky 1. stupně ZŠ ve kterém si procvičíte, co jste se naučili o rybníku a jeho okolí.

Pracovní list Třeboňsko

Pracovní list pro žáky 2. stupně a střední školy. Obsahuje slepou mapu ČR, prohlubuje poznatky o biosférických rezervacích, procvičuje znalosti spojené s třeboňskými rybníky (fauna, historie).

Pro učitele: Třeboňsko

Doplňkový materiál pro učitele k souboru Pracovní list: Třeboňsko. Obsahuje řešení.

Rybářství - obrázková statistika ze světa ryb a rybářů

Národní zemědělské muzeum pro vás připravilo obrázkovou statistiku plnou zajímavostí ze světa ryb a rybářů. Dozvíte se nejen zajímavosti o rybách, ale také jak se staví rybníky nebo jak se stát rybářem. (www.nzm.cz)

List badatele - Rybářství

Národní zemědělské muzeum pro vás připravilo pracovní list, ve kterém se dozvíte plno zajímavostí o rybách, rybnících a rybářích. (www.nzm.cz)

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání