Víte, co je to rybník? K čemu slouží hráze a stavidla? Co dělá vodník, když mu rybník vypustí? Ne, jasně, vodníci nejsou. Všechno ostatní, co vám o rybnících ukážeme, je ale pravda pravdoucí. Slibujeme.
Čechy jsou rybníkářskou velmocí už od středověku. Nejvíc rybníků najdete v jihočeském kraji v okolí Třeboně. Místní soustava rybníků nemá v Evropě obdoby. Největší z nich se jmenuje po šlechtickém rodu, který je tady hojně zakládal. Rybníky jsou nejen krásné, ale i užitečné a musí se o ně správně pracovat. Slouží pro chov ryb i jako ochrana před povodněmi. Nové rybníky jsou základem přípravy na změnu klimatu. Jenže vybudovat rybník správně, to není jen tak. Podívejte se s námi pod hladinu rybníka, kde zjistíme, že zdaleka neslouží jen pro chov kaprů. Kromě ryb tu bydlí i další zvířata. Dozvíme se i, proč se o rybníkáři Krčínovi říkalo, že měl smlouvu s ďáblem. A samozřejmě nechybí pracovní listy k procvičení nově získaných znalostí.
Zdrojem materiálů "Rybářství - obrázková statistika ze světa ryb a rybářů" a "List badatele - Rybářství" je Národní zemědělské muzeum.
02:16
Za jakým účelem člověk buduje rybníky a chová kapry? Kde máme v Čechách nejvíce rybníků? Dozvíte se, že šlechtický rod Rožmberkové vytvořil z Čech rybníkářskou velmoc.
01:10
Jakým způsobem se v jižních Čechách rozšiřovalo rybníkářství? Jak budoval rybníky Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan? A jakou roli při stavbě sehrál čert?
00:39
Stručné vysvětlení, jak vzniká jezero a rybník a jaký je mezi nimi rozdíl.
17:10
Třeboňsko je jednou z mála přírodních biosférických rezervací UNESCO, jejichž podobu ve velké míře určil člověk a jeho hospodaření.
05:47
Pořad vysvětluje, jak umělé vodní nádrže utvářejí od nepaměti charakter české a moravské krajiny.
09:25
Tentokrát se rozcvičíme pod vodní hladinou moře. Z dálných krajin se přeneseme do Čech k Tálinskému rybníku. Zkusíme si pohybově ztvárnit písničku o tomto rybníku a můžeme si ji i zazpívat.
17:04
Lidé po staletí přetvářeli třeboňskou rovinatou krajinu a výsledky jejich mravenčí práce ovšem zůstávaly v rovnováze s přírodou. Proto je Třeboňsko klenotem, s jehož jedinečností a historií nás seznámí Miroslav Táborský.
01:55
Rybníky mají pro zadržení vody v krajině zásadní význam. Pomáhají při povodních i v období sucha. Od konce 18. století jich v naší krajině mnoho zaniklo, v posledních letech se však situace začíná obracet. Při jejich budování se dnes klade důraz i na ekologické funkce. Nové rybníky jsou přípravou na změnu klimatu. Víte, na kterém místě v centru Prahy býval rybník?
23:14
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku poznat přírodu u rybníka a jeho okolí. V tomto díle s dětmi vylovíme z rybníku odpovídající rostliny a živočichy, nakreslíme a popíšeme tělo ryby, poznáme jednotlivá stádia vývoje žáby a čekají nás také další zajímavosti.