zelezna-opona-v-behu-casu

Pásmo smrti: Železná opona rozdělovala Evropu nejen fyzicky

Symbolem konce východního bloku se stala takzvaná železná opona či spíše její pád. Neprodyšná, nenáviděná, přísně střežená hranice mezi západní a východní Evropou rozdělovala rodiny i brala lidské životy. Těm, kteří žili v jejím sevření, byla prezentována jako životně důležitý obranný val, barikáda před imperialismem, jistota klidného spaní. Za padesát let její existence, kdy dělila obyvatele Evropy fyzicky, se jí s pomocí režimní propagandy podařilo vyrobit také mentální bariéry v hlavách lidí. Některé z nich překonáváme jen obtížně dodnes.

17. 11.: Železná opona v běhu času

Podívejte se, jakým způsobem pracovala dobová propaganda s tématem železné opony, a pokuste se pochopit, jaký vliv měl tento pečlivě budovaný obraz bdělých a neúplatných obránců socialismu na ty, kteří v něm museli žít. Příběhy lidí, kteří se železnou oponu pokusili překonat, měly i přes často bizarní průběh většinou drastické konce. Jen v Československu přišlo při střetu s ní o život 450 civilistů a více než 650 pohraničníků. Neprostupné hraniční pásmo, které všem obyvatelům Československa připomínalo, že žijí v nesvobodné zemi, bylo 4 až 10 km široké a zabíralo tak 1,5 % celkové rozlohy státu.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Vybrané kapitoly

17. listopad

V polovině listopadu roku 1989 došlo v našich dějinách ke zvratu, který znamenal konec studené války, totalitního režimu, pád Sovětského svazu a jeho satelitů. Evropa, rozdělená železnou oponou,…

2. stupeň ZŠ
Střední škola
17. listopad

ČT edu nejsou pouze videa

851

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání