03:18
Ideologicky zabarvená dobová ukázka popisuje práci příslušníků Pohraniční stráže Sboru národní bezpečnosti. Pohraničníci chránili zejména západní území českého pohraničí a měli ze zákona povoleno použít zbraň. Na toto území neměl nikdo jiný přístup. Dobová reportáž líčí příslušníky stráže jako hrdiny.
Jako by železná opona neexistovala. Propagandistická reportáž z roku 1960 popisuje bezproblémový a čilý mezinárodní provoz na hraničním přechodu mezi Československem a „Západním Německem“ v Rozvadově.
S Cyklodálkami (2024) zamíříme do Všerub v Českém lese. Tato lokalita sloužila jako falešná státní hranice při akci „Kámen", která představovala past na emigranty v poválečném Československu, jak nám popíše jeden z místních obyvatel. V závěru videa uvidíme skutečnou polohu hranice mezi Českem a Bavorskem.
Tendenční reportáž o vzniku Pohraniční stráže Sboru národní bezpečnosti. Hlavním úkolem stráže bylo sledovat pohyb osob okolo státní hranice. Soustavné budování železné opony pak začalo po vydání Zákona o ochraně státních hranic v roce 1951.
Viktor Heller byl sokolským náčelníkem a organizoval všesokolské slety. Za druhé světové války pracoval v odboji, byl zatčen gestapem a vězněn. Po válce odmítl vytvořit místo Sokola novou sjednocenou tělovýchovnou organizaci a organizovat spartakiádu, i když se za odměnu mohl stát ministrem. Nesouhlasil s trestem smrti pro Miladu Horákovou. Pronásledovala ho StB a ve vykonstruovaném procesu proti vedoucím činitelům Sokola byl odsouzen na deset let.
S výstavbou přehrad na Vltavě ve 20. století došlo k zániku řady obcí. Stát musel proto řešit otázku náhradního bydlení pro ty, jejichž dosavadní dům se nacházel v oblasti, která byla zaplavena. Při poválečné výstavbě Vltavské kaskády byly lidem nabízeny dvě možnosti: buď dostali finanční náhradu, nebo si nechali dům od státu postavit. To však mělo své ale…
Velký sen je na světě a Mattoni se horečně vrhá do budování svého království v lázních Giesshübel – Kyselka. Obětuje mu vše, peníze i mladistvou sílu. Ale velký sen s sebou nese i velká příkoří a velká nepřátelství. Ta Mattoniho se právě začínají rodit, a kupodivu přímo v jeho rodině.
Rakouský občan, či spíše světoobčan Heinrich Mattoni poprvé ve svém rušném životě naráží na skutečnost, kterou dosud hlouběji nezaznamenal. Česká společnost v Rakousko-Uherské říši vyspěla, emancipovala se, zesílila, stala se politicky i ekonomicky důležitou. Dokonce i pro jeho říši minerální vody. Mattoni se rozhoduje napravit, co zanedbal. Je to ovšem velmi těžké.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.