Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
17. 11.: Železná opona v běhu času

Pásmo smrti: Železná opona rozdělovala Evropu nejen fyzicky

Symbolem konce východního bloku se stala takzvaná železná opona či spíše její pád. Neprodyšná, nenáviděná, přísně střežená hranice mezi západní a východní Evropou rozdělovala rodiny i brala lidské životy. Těm, kteří žili v jejím sevření, byla prezentována jako životně důležitý obranný val, barikáda před imperialismem, jistota klidného spaní. Za padesát let její existence, kdy dělila obyvatele Evropy fyzicky, se jí s pomocí režimní propagandy podařilo vyrobit také mentální bariéry v hlavách lidí. Některé z nich překonáváme jen obtížně dodnes.

Stáhnout materiály

zelezna-opona-v-behu-casu

Podívejte se, jakým způsobem pracovala dobová propaganda s tématem železné opony, a pokuste se pochopit, jaký vliv měl tento pečlivě budovaný obraz bdělých a neúplatných obránců socialismu na ty, kteří v něm museli žít. Příběhy lidí, kteří se železnou oponu pokusili překonat, měly i přes často bizarní průběh většinou drastické konce. Jen v Československu přišlo při střetu s ní o život 450 civilistů a více než 650 pohraničníků. Neprostupné hraniční pásmo, které všem obyvatelům Československa připomínalo, že žijí v nesvobodné zemi, bylo 4 až 10 km široké a zabíralo tak 1,5 % celkové rozlohy státu.

Železná opona: Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ a SŠ

Stáhnout
Za železnou oponu

05:13

Za železnou oponu

Příběh útěku za přísně střežené československé státní hranice. „Vlak svobody“ jel na podzim 1951 původně z Prahy do Aše. Vlak ale v Aši nezastavil, prorazil železnou oponu a dojel až do západoněmeckého Selbu. Ukázka obsahuje výpovědi pamětníků a archivní záběry.

Pohraniční stráž Sboru národní bezpečnosti

01:23

Pohraniční stráž Sboru národní bezpečnosti

Ideologicky zabarvená dobová ukázka popisuje práci příslušníků Pohraniční stráže Sboru národní bezpečnosti. Pohraničníci chránili zejména západní území českého pohraničí a měli ze zákona povoleno použít zbraň. Na toto území neměl nikdo jiný přístup. Dobová reportáž líčí příslušníky stráže jako hrdiny.

Lživá propaganda o Československu

01:24

Lživá propaganda o Československu

Jako by železná opona neexistovala. Propagandistická reportáž z roku 1960 popisuje bezproblémový a čilý mezinárodní provoz na hraničním přechodu mezi Československem a „Západním Německem“ v Rozvadově.

Historie pohraniční stráže

03:18

Historie pohraniční stráže

Tendenční reportáž o vzniku Pohraniční stráže Sboru národní bezpečnosti. Hlavním úkolem stráže bylo sledovat pohyb osob okolo státní hranice. Soustavné budování železné opony pak začalo po vydání Zákona o ochraně státních hranic v roce 1951.

Vlak svobody

11:22

Vlak svobody

Dne 11. září 1951 zorganizovala skupina lidí nejmasovější útěk na západ z tehdejšího Československa. Využila k tomu vlak jedoucí z Prahy do Aše. Tam ale nezastavil, prorazil železnou oponu a dojel až do západoněmeckého Selbu. Většina z cestujících neměla tušení, co se děje, a většina z nich (studenti gymnázia a lázeňští pacienti) se vrátila domů. Režim se mstil na příbuzných těch, co zůstali za hranicemi.

Probíhá načítání