Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Šumava: zelené plíce Evropy

Šumava je pohoří na hranici tří států: Česka, Německa a Rakouska. Najdete zde hospodářská území i ty nejpřísněji chráněné oblasti. Každý stát uplatňuje ke svým lesům svůj vlastní přístup. Otázky kolem lesa jsou ve skutečnosti mnohem složitější, než se zdají. Následkem kůrovce tu zemřely milióny smrků. Jak ho můžeme udržet na uzdě?

Zelené plíce Evropy

Co je to lesní mikroklima a co ho tvoří? K čemu je dobré? Každý strom v lese funguje jako tři klimatizační zařízení. Lesy podle meteorologů pomáhají přitahovat srážky až na vzdálenost několika set kilometrů. Pokud chceme bojovat se suchem, lesy jsou našimi největšími spojenci. Stromy jsou stejně jako lidé altruisty. To znamená, že ty silnější se starají o ty slabší. Nejen v pohádkách, ale ve skutečnosti. Na území Národního parku Šumava se tedy nalézá jeden z našich největších národních pokladů. A podle toho bychom se k němu měli chovat. 


Zdrojem materiálu "Knihovna stromů" je Národní zemědělské muzeum.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Knihovna stromů

Národní zemědělské muzeum ve své publikaci Příběhy ze stoletého muzea nabízí možnost mít kousek muzea doma. V této kapitole se dozvíte spoustu zajímavostí o starém dendrologickém herbáři. (www.nzm.cz)

Pracovní list: Šumava, les a kůrovec I. + II.

Pracovní list k samostatné práci pro žáky 2. stupně a střední školy. Procvičuje znalosti spojené s kůrovcem na Šumavě (kůrovcová kalamita, bezzásahovost, lesní mikroklima).

Pro učitele: Šumava, les a kůrovec I. + II.

Doplňkový materiál k souboru Pracovní list: Šumava, les a kůrovec I. + II. pro učitele. Obsahuje řešení.

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání