zdevastovana-zeme

Vytěž a panuj: Revoluce na pokraji ekologické katastrofy

Postoj minulého režimu k životnímu prostředí byl tristní. Zatímco západní Evropa už bila na poplach, vláda v ČSSR byla ke stále rostoucímu znečišťování přírody lhostejná. Režim informace o stavu životního prostředí svým vlastním občanům tajil. V osmdesátých letech se tento postoj začal masivně odrážet na stavu veřejného zdraví. Některé regiony přivedl až na pokraj katastrofy. Ekologické demonstrace v severních Čechách v roce 1989 se staly předzvěstí sametové revoluce.

17. 11.: Zdevastovaná země

V souvislosti s minulým režimem se často mluví o nesvobodě a totalitě, porušování lidských práv a perzekuci opozice. Nemalé škody však komunistický režim napáchal také na našem životním prostředí a zdraví. Některé z nich dodnes nejsou a pravděpodobně nikdy nebudou úplně napraveny. Dne 11. listopadu 1989 se v Teplicích sešlo osm stovek lidí, kteří přišli vyjádřit svůj nesouhlas s „nelidským přístupem vůdčích osobností politického aparátu k ochraně životního prostředí a zdraví obyvatelstva“. O pár dnů později se debata o ovzduší proměnila v debatu politickou.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Na pokraji katastrofy: Pracovní list

Pracovní list pro žáky střední školy. Prohlubuje znalosti spojené s problematikou životního prostředí na českém území před listopadem 1989 a po něm. Zabývá se také aktuálními celosvětovými environmentálními problémy.

Na pokraji katastrofy: Metodický list

Metodický komentář pro učitele střední školy. Jde o doplňkový materiál k pracovnímu listu Na pokraji katastrofy.

Životní prostředí po roce 1989: Pracovní list

Pracovní list pro žáky střední školy. Zabývá se proměnou postojů k životnímu prostředí po listopadu 1989.

Životní prostředí po roce 1989: Metodický list

Metodický komentář pro učitele střední školy. Jde o doplňkový materiál k pracovnímu listu Životní prostředí po roce 1989.

Vybrané kapitoly

17. listopad

V polovině listopadu roku 1989 došlo v našich dějinách ke zvratu, který znamenal konec studené války, totalitního režimu, pád Sovětského svazu a jeho satelitů. Evropa, rozdělená železnou oponou,…

2. stupeň ZŠ
Střední škola
17. listopad

ČT edu nejsou pouze videa

851

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání