Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Zamilovaní spisovatelé

Láska v literatuře: Zamilovaní spisovatelé

Láska hory přenáší… láska je slepá… láska kvete v každém věku… láska bolí… lásku si za peníze nekoupíš… bez lásky není život … láska nezná hranice… a tak by se dalo pokračovat dál a dál. Láska žije v lidové slovesnosti, definují ji různé osobnosti, a přesto žádný návod, jak na lásku, neexistuje.

Stáhnout materiály

zamilovani-spisovatele

Kde se láska bere? S tím si lámou hlavu vědci, výzkumníci, teoretici lecčeho, celebrity, maminky, tatínkové, zamilovaní i nezamilovaní, a jedna správná odpověď není a není. A tak se musíme smířit také s tím, že na lásku se nedá připravit. Prostě se to stane… A stává se to i spisovatelům…

Osudové lásky: Goethe a Ulrika

16:13

Osudové lásky: Goethe a Ulrika

V roce 1821 měl dvaasedmdesátiletý Johann Wolfgang Goethe za sebou bohatý a obdivuhodný život. Jako uznávaný básník, dramatik, filozof i politik nabyl světové proslulosti. Při pobytu v Mariánských Lázních se potkal se sedmnáctiletou Ulrikou von Levetzow a…zamiloval se.

Karolína Světlá a Jan Neruda

12:13

Karolína Světlá a Jan Neruda

Jindřich Honzl zpracoval formou dramatické montáže korespondenci spisovatele Jana Nerudy a spisovatelky Karolíny Světlé. Autentické dopisy ilustrují nejen ducha doby, ale jsou také svědectvím o citech, cílech a myšlenkách dvou velkých osobností české literatury. Inscenace byla uvedena v roce 1972.

Osudové lásky: Zamilovaná paní Betty

23:13

Osudové lásky: Zamilovaná paní Betty

Vztah k Václavu Bolemíru Nebeskému učinil z Boženy Němcové spisovatelku, která se po své smrti stala nesmrtelnou. Z citů k romantickému básníkovi čerpala po zbytek svého života. Její vztah s manželem byl oproti tomu spíše chladný. Přes svůj nelehký osud byla Němcová na svou dobu emancipovanou ženou a vlastenkou.

Osudové lásky: Vzplanutí Jakuba Arbese

23:33

Osudové lásky: Vzplanutí Jakuba Arbese

Novinář a spisovatel Jakub Arbes proslul svými romanety, která byla ve své době úplně novým útvarem. Autor temných příběhů uměl bouřlivě žít a poznal lásku hned k několika ženám. Jeho city se promítly i do jeho díla. Za své kritické články se smíchovský rodák ocitl několikrát před soudem a jednou i ve vězení.

Osudové lásky: Noci zuřivého reportéra

21:23

Osudové lásky: Noci zuřivého reportéra

Odvážný novinář, zábavný společník a oblíbený kumpán z kabaretu Montmartre Egon Erwin Kisch patří dodnes k neodmyslitelným postavám staré Prahy. Užíval si přízně mnoha obdivovatelek, ale jednu rodačku z Prahy skutečně a hluboce miloval.

Osudové lásky: Milenec plný smutku

22:08

Osudové lásky: Milenec plný smutku

Osud novináři a spisovateli Rudolfu Těsnohlídkovi skutečně dopřál jen málo radosti, spíše mu byla častěji nablízku smrt a neštěstí, a to i v lásce. Jeho dílo bylo většinou pesimisticky laděné, do povědomí čtenářů se ovšem zapsal především jako autor pohádkového příběhu Liška Bystrouška.

Osudové lásky: Utajené city Petra Bezruče

25:11

Osudové lásky: Utajené city Petra Bezruče

Plachý Vladimír Vašek, který proslul v naší literatuře jako bojovný slezský bard Petr Bezruč, to s ženami neměl lehké. Do konce svého dlouhého života se neoženil. Když potkal Fanynku Tomkovou, vášnivě se zamiloval, ale dívka jeho city neopětovala. A tak vznikla jedna z Bezručových básní, Labutinka.

Probíhá načítání