Veselé Vánoce, dobrou chuť a pozor na kosti! S vánočními svátky jsou spojeny nejen zvyky a tradice, ale samozřejmě i jídlo. Po období půstu přichází čas na hodování. Tedy spíše přicházel. Před Vánoci se postili hlavně naši předkové. Dnes si bohatě vystačíme s čekáním na zlaté prasátko na Štědrý den. Sváteční stravování mělo v minulosti mnohem přísnější pravidla. Některá časem vyšuměla, jiná zůstala. Pojďte se s námi podívat, co se připravuje na Vánoce, Boží hod a Silvestra v kuchyních u nás i po celém světě.
Vánoce na stole, to je mnohem víc než obligátní kapr s bramborovým salátem. To máte: cukroví, mazance, vánočky, knedlíky, zelí, chlebíčky, jednohubky… Oskar a jeho ohniví kamarádi vám ukážou nejen to, jak se jednotlivá sváteční jídla připravují, ale také vás seznámí s jejich původem, vývojem receptů v čase a jejich oblibou. Věděli jste, že naši předkové věřili, že pečená kachna nebo husa přináší štěstí? Odkud se do naší kuchyně dostaly perníčky? Odkdy lidé slaví Silvestra? Jak se dělá kompot? Tohle všechno a ještě mnohem víc zjistíte, když se necháte vtáhnout do naší zábavné gastronomické show.
01:51
Vůně medových perníčků nám připomene, že přichází adventní období. Bylo to tak vždy? A co způsobuje jejich charakteristickou vůni? Recepty na výrobu perníku se liší a mění, stejně jako jejich tvary a zdobení. My si na nich ale určitě pochutnáme.
01:57
Vánoce jsou pro nás spojeny s bohatě prostřeným stolem, na němž nesmí chybět spousta dobrot. Každá rodina má své oblíbené pokrmy. Naše chutě i možnosti se mění. A jak to bylo s vánočními jídly v minulosti? Podívejte se.
01:40
Poslední den v kalendářním roce má svátek Silvestr a s ním slavíme i my všichni. Vzpomínáme, bilancujeme a také si přejeme do nového roku vše dobré. Ukážeme si přípitky v různých jazycích, jedno mají společné: přání všeho dobrého, tedy hlavně zdraví.
01:21
Linecké cukroví je velmi oblíbenou pochoutkou. Mažou se však vykrajované tvary marmeládou, nebo džemem? A proč říkáme marmeláda? Z čeho je vyroben džem? Pojďme si v tom udělat jasno.
01:05
Jiný kraj jiný mrav. Jinými slovy, v různých zemích vládnou různé obyčeje. Dnes porovnáme ty české s americkými. Co tedy patří na štědrovečerní stůl? Krocan nebo kapr? Odpověď je jednoduchá. Záleží na tom, kde žijeme a jaké tradice dodržujeme.
01:52
Pátrání po původu receptu na bramborový salát je práce pro detektiva. Odkud se vzal a kdo ho má na svědomí? Co kuchař, to jiné ingredience. Je mnoho teorií, ale skutečností je, že na český vánoční stůl bramborový salát patří. A hlavně nám chutná.
02:00
Krásně nazdobený třpytící se vánoční stromeček je pro nás zásadním symbolem Vánoc. Ne vždy tomu tak bylo. Zdobení vánočního stromečku k nám přišlo až v 19. století. Jak se takový stromeček zdobil, si nyní ukážeme.