Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Řeka: Když voda vypráví příběhy

Dopravní tepna, zdroj života i jedinečný biotop poskytující útočiště vzácným rostlinám a živočichům. To všechno je řeka. Pojďte se s námi podívat na toky českých řek, které vyprávějí příběhy. Stačí se je naučit číst. Chcete vědět, jak na to?

Teče tudy řeka

Řeka je fascinující svou živelností a vytrvalostí, s jakou si razí cestu krajinou. Je ztělesněním plynutí času. Z vědomí toho, že řeky jsou tu už od pravěku, a rozhodovaly o tom, kde se lidé usídlili, člověka až mrazí. Řeky ale také představují nebezpečí jménem povodně. A právě kvůli nim člověk přetváří říční krajinu. Co je to lužní les a říční niva? K čemu jsou dobré? Jaké máme v Čechách nejstarší vodní dílo? Kolik pramenů má Labe? Ukážeme vám také vřesoviště, kamenná moře i stepní oka.


Zdrojem materiálu "Lososí tulačka z Labe" je Národní zemědělské muzeum.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Řeka od pramene po dolní tok

Pracovní list pro žáky 2. stupně a střední školy. Obsahuje slepou mapu řek ČR, procvičuje znalosti spojené s říčními toky (horní tok, střední tok, dolní tok, meandry, rybí pásma).

Pro učitele: Řeka od pramene po dolní tok

Doplňkový materiál pro učitele k souboru Pracovní list: Řeka od pramene po dolní tok. Obsahuje řešení.

Lososí tulačka z Labe

Národní zemědělské muzeum ve své publikaci Příběhy ze stoletého muzea nabízí možnost mít kousek muzea doma. V této kapitole se dozvíte spoustu zajímavostí nejen o životě lososa. (www.nzm.cz)

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání