Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Praktická mediální výuka: Jak natočit reportáž

Kdo je kdo v redakci, jak vznikají zprávy, co je etický kodex a kdo média kontroluje?

Stáhnout materiály

prakticka-medialni-vyuka

Reportáž můžete natočit snadno, stačí chytrý telefon, jednoduchý střih a zajímavé téma. Jak to ale udělat, aby výsledek dostál všem nárokům, které jsou kladeny na kvalitní zpravodajskou práci? Stáhněte si dvě krátké brožury, které jsme vytvořili v rámci projektu Televize ve vaší škole, a projděte celým procesem od přípravy natáčení až po zveřejnění videa. Pro kontext můžete využít i některá z videí z oblasti mediální výuky, která jsme pro vás vybrali.

Reportáž

08:59

Reportáž

Víte, co je to reportáž? A v čem spočívá vyvážené zpravodajství? Piráti vám to názorně ukážou.

Média a manipulativní techniky

03:26

Média a manipulativní techniky

Dezinformační weby používají ve svých zprávách různé manipulativní techniky, které u čtenářů zajistí vyvolání požadované reakce. Pořad ukazuje, že s manipulativními technikami se však můžeme setkat i u tradičních zpravodajských médií.

Co jsou média?

05:52

Co jsou média?

Média jsou komunikační prostředky, které umožňují přenos informace nejméně mezi dvěma stranami. Pořad vyjmenovává, co všechno můžeme zařadit mezi hromadné sdělovací prostředky.

Co jsou to média?

01:42

Co jsou to média?

Hlavním smyslem médií je předávání informace – sdělují a šíří novinky. Patří sem televize, rozhlas, časopisy, noviny a internet.

Šíření informací

10:15

Šíření informací

Pořad se věnuje tomu, jak moc je zpráva o nějaké události závislá na tom, kdo a jak o ní informuje. Popisuje, jaké jsou „fauly“ dnešních novinářů a jak přenos informace ovlivňoval samotnou zprávu v historii komunikace.

Vývoj televizního zpravodajství

06:22

Vývoj televizního zpravodajství

Sledování televizních zpráv se v průběhu let vizuálně i koncepčně změnilo, ale stále je považováno za důležitou součást všeobecného přehledu. Video ukazuje, jaké televizní stanice nalezneme v českém prostředí.

Etika médií

02:42

Etika médií

Pořad se věnuje otázce, jestli si může novinář dělat, co chce. Ve své práci by měl dodržovat zásady novinářské etiky.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání

01:46

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání

Tématem pořadu je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání – správní orgán zřízený zákonem o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Je to místo, kde si na televizní vysílání mohou občané stěžovat.

Cenzura médií

03:51

Cenzura médií

Tématem pořadu je cenzura médií. Myslí se tím kontrola obsahu médií. Byla tu odjakživa a v určité míře je stále přítomná i dnes.

Denní tisk

04:20

Denní tisk

Denní tisk patří mezi masová média. Pasáž vysvětluje, proč noviny čteme – přináší totiž aktuální informace.

Televize

05:27

Televize

Jaké znáte druhy televizí? Pořad seznamuje s veřejnoprávní a soukromou (komerční) televizí a s jejich charakteristikami. Popisuje, v čem jsou si podobné a v čem se liší.

Vzdělávací iniciativa proti dezinformacím

00:52

Vzdělávací iniciativa proti dezinformacím

V České republice existují některé vzdělávací iniciativy zabývající se mediální gramotností. Jedna z nich – Zvolsi.info – se zaměřuje především na osvětu mládeže ohledně šíření dezinformací.

Etický kodex

01:58

Etický kodex

Pořad se věnuje etickému kodexu novináře, který vymezuje, jak se má novinář ve sporných situacích zachovat.

Probíhá načítání