Krásná země, hrdí lidé, stovky nových hrobů, rozbořené domy… Tak dnes vypadá Náhorní Karabach, oblast, ve které to bohužel jiskří, doutná a občas vybuchne už sto let. Šest týdnů od 27. září do 10. listopadu 2020 tu probíhal další z nesčetných vojenských konfliktů, který ukončilo až příměří „moderované“ Ruskem. Hlasy z obou stran barikády ale nasvědčují tomu, že nebude definitivní. Proč?
Dopátrat se prapůvodu sporu o jižní část Malého Kavkazu je minimálně stejně zapeklité jako samotná demografie Kavkazu. Pohoří na hranici tří světů, Asie, Evropy a Blízkého východu, obývají desítky etnik a hovoří se tu tucty jazyků. V Černé zahradě, jak se slovo Karabach překládá, žili předkové Arménů i Ázerbájdžánců dlouhá staletí a do sporu o 4 000 kilometrů čtverečních horské oblasti je přivedlo až to dvacáté. Pojďte se s námi podívat na území, o němž nikdo nedokáže s jistotou říct, komu vlastně patří. Jak se válka, ve které místní žijí už přes třicet let, podepisuje na jejich duších?
10:59
Boje o Náhorní Karabach mezi Arménií a Ázerbájdžánem v roce 2020 jsou především ozbrojeným konfliktem o území převážně obývané Armény, ale nejen to. Tato válka je důsledkem neklidné a složité historie celého regionu, ve které se mísí ozvěny válečných zločinů spáchaných v první válce o Náhorní Karabach na obou stranách, geopolitické zájmy regionálních mocností, jako je Rusko nebo Turecko, odhodlání Arménů bránit svou křesťanskou identitu nebo prostá touha obyčejných lidí udržet si svůj vlastní domov. Ve dvou rozhovorech si vysvětlíme zájmy obou stran konfliktu a porovnáme první a současný konflikt o karabašský region.
14:31
V obnoveném konfliktu o Náhorní Karabach přicházejí o životy vojáci i civilisté. Ázerbájdžánská armáda se snaží z regionu vyhnat Armény, kteří jej většinově obývají a jsou podporovaní arménskou armádou. Válečná reportáž Markéty Kutilové a Lenky Klicperové popisuje hrůzy bojů, zároveň vysvětluje komplikované historické a národnostní pozadí bojů.
07:26
Reportér Karel Rožánek popisuje důsledky druhé války o Náhorní Karabach (podzim 2020). Vysvětluje, v jakém stavu se region nachází a proč se Arméni nechtějí vystěhovat ze svých domovů na základě právě podepsané mírové dohody, která prakticky potvrzuje vítězství ázerbájdžánské strany a porážku etnických Arménů.
11:07
Válka po 44 dnech skončila, Arméni prohráli. Loučí se s domovy i posvátnými místy, které musí opustit. Cítí se zrazeni svými politiky. Zapalují vlastní domy, aby v nich nově příchozí nemohli žít. Podobně jako Azerové, kteří jako národnostní menšina z Karabachu odcházeli před 25 lety, kdy naopak zvítězili Arméni. Spory o toto území trvají ale už 100 let. Otcové hledají těla padlých synů. Zasetá nenávist má opět hlubší a silnější kořeny.
09:14
Vleklý konflikt o Náhorní Karabach je oficiálně ukončen. Azerové slaví, Arméni protestují a obviňují svého premiéra ze zrady. Ázerbájdžánská armáda po ukončení bojů v listopadu 2020 kontroluje území historicky převážně obývané Armény. Dříve menšinoví Azerové se mohou začít vracet do domovů, které před 28 lety museli opustit. Co okleštění území Náhorního Karabachu bude znamenat pro místní lidi? Proč navíc hrají klíčovou roli v konfliktu Rusko a Turecko? Na tyto otázky odpovídají novinářka Petra Procházková a zpravodaj Václav Černohorský.
10:22
Náhorní Karabach, oblast, kterou málokdo v Evropě dokáže geograficky zařadit, se nachází v jižní části válečnými konflikty sužovaného Kavkazu. Jak se žije ve státě, který nikdo na světě neuznal?
23:02
Na jednu stranu region s překrásnou krajinou, na druhou stranu oblast, kde zahynuly stovky lidí během války o Náhorní Karabach. Najdeme zde i trosky města Agdam, které dostalo název „Nová Hirošima“.
25:03
Jaké jsou důsledky válečného konfliktu nazývaného „válka o Náhorní Karabach“? Jak se žije uprchlíkům, kteří byli vyhnáni ze svých domovů a zahnáni do cizí země?
24:55
Kdo jsou znesvářené strany konfliktu o Náhorní Karabach? Jaké jsou zdroje tohoto konfliktu, jaké jsou jeho následky a jak tento mezinárodní konflikt mění životy lidí?
07:35
Stručná charakteristika regionu a vhled do historie a kořenů konfliktu v Náhorním Karabachu.
01:51
Český politolog Tomáš Šmíd vysvětluje a analyzuje konflikt o Náhorní Karabach.