Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Obyvatelé louky

Obyvatelé louky aneb Co se děje v trávě

Ačkoliv na první pohled vypadá louka jako kvetoucí oáza klidu, opak je pravdou. Stačí být chvilku zticha a určitě uslyšíte ten čilý ruch, který tu panuje. Kdo všechno tady bydlí? Barevné housenky, které se vyvinou v ještě barevnější motýly, tečkovaná slunéčka, nenápadné žížaly, které vyhloubí kilometry chodeb stejně jako krtci. A samozřejmě pilné včely, divocí králíci i dnes velmi vzácní syslové.

Stáhnout materiály

obyvatele-louky

Na louce je prostě živo. A to i navzdory člověku, který krtky, sysly a ani vosy příliš nemusí. Jenže příroda je vymyslela s veškerou svou moudrostí. Než se pustíte do pracovních listů, ukážeme vám, že krtek je ve skutečnosti takový biologický superhrdina. Dozvíme se, že králík divoký nebyl původně až tak moc divoký a vosa člověka bodá výhradně v sebeobraně. Zjistíme také, že roztomilé a oblíbené slunéčko je ve skutečnosti nemilosrdný dravec. A samozřejmě nebude chybět ani fascinující proměna, kterou si během svého života projde každý motýl. Tak pojďme na to!

Zobrazit další materiály
Hmyz na louce

11:58

Hmyz na louce

Pojďte se s námi podívat, čím vším žije louka. Svět hmyzu je pro nás lidi tajemný a fascinující. Kusadla, tykadla, křidélka i krovky vám ukážeme z bezprostřední blízkosti a vy se přesvědčíte o tom, jak je příroda dokonalá. Pojďte se s námi podívat do paralelního světa, kde se chodí výhradně po šesti nohou a žije tu nejrůznorodější skupina živočichů na zemi.

Otakárek fenyklový

11:57

Otakárek fenyklový

Otakárek fenyklový je jedním z našich nejkrásnějších motýlů. Je nápadně velký, má ostruhy a pestré barvy. Patří mezi chráněné živočichy. Při setkání s ním v přírodě ho neberte do dlaní, mohli byste mu uškodit. A pozor, nezašlapávejte housenky!

Slunéčko sedmitečné

11:58

Slunéčko sedmitečné

Slunéčka jsou nesprávně nazývána beruškami. Díky svému výstražnému zbarvení jsou slunéčka viditelná na rostlinách už z dálky. Lezou na vrcholky rostlin, kde se právě vyskytují kolonie mšic, jejich potrava.

Sysel obecný

01:02

Sysel obecný

Věděli jste, jak a proč se stal sysel obecný z polního škůdce ohroženým druhem? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.

Vosa obecná

12:09

Vosa obecná

Vosy jsou dravci a velmi obratní letci. Mají krásné odstrašující zbarvení, které jiný hmyz napodobuje. Jsou jedinečné stavbou hnízd (druh vosy můžeme poznat podle tvaru hnízda) a svým sociálním životem.

Motýl: Pohybující se drahokam

02:42

Motýl: Pohybující se drahokam

Pohybující se drahokamy či létající květiny takto se přezdívá motýlům pro jejich krásná křídla. Svůj život mají pestrý. Vajíčko, housenka, kukla, motýl, kladení vajíček -to vše musí stihnout za pouhé 2–4 týdny, protože právě tak je dlouhý jejich život. Za tu krásu to ale stojí.

Čmeláci

07:38

Čmeláci

Víte, co je to čmelín? Jedná se o místo, kde snášejí čmeláci svá vajíčka. Obvykle si najdou nějakou noru, ale pokud byste jim chtěli pomoci, můžete pro ně čmelín vyrobit. Jak na to? Co nesmí v takovém čmelíně chybět? Jak tam nalákat čmeláčí samičku?

Králík divoký

02:00

Králík divoký

Králíka k nám přivezli mniši ve 13. století z Německa, protože chtěli mít vždy po ruce chutné maso. Tomu, který jim unikl a dostal se do volné přírody, říkáme králík divoký. Myxomatóza je nemoc, která je málem vyhubila. Naštěstí jsou tu myslivci.

Krtek není nepřítel

07:51

Krtek není nepřítel

Černé zvíře z podzemí, které navíc ničí zahrádky, to nemá s lidmi jednoduché. Krtci jsou přitom známkou zdravého ekosystému a jsou zákonem chránění. Na svůj život v podzemí jsou dokonale přizpůsobeni. Mají srst všemi směry a vynikající čich.

Probíhá načítání