Děti jsou nádoby křehké, přesto to v minulosti neměly snadné. Při troše smůly mohly skončit i v otroctví jako zástava za nesplacené dluhy rodičů. A odtud pochází i tradice Mikulášské nadílky. Postupně se vyvinula až do své dnešní podoby, jejímž hlavním účelem je postrašit zlobivá a obdarovat hodná dítka.
Jak se svátek svatého Mikuláše slavil v časech minulých, jaké verše mu děti recitovaly a jak se říká čepici, bez které se žádný správný Mikuláš neobejde? Svátek oblíbeného světce ze 4. století se slaví po celé Evropě, jeho družina však na různých místech vypadá trošičku jinak. Dříve s ním chodívala třeba i smrtka. Jaký byl vlastně život biskupa, který se po své smrti stal patronem všech dětí? A co má tato postava společného se Santa Clausem? A proč se vlastně Mikuláš slaví o den dříve, než je v kalendáři? Máme pro vás odpovědi na všechny tyto, ale i mnohé další otázky ohledně svátku, který nám každý rok připomíná, že Vánoce už jsou skoro za dveřmi.
Materiál „Pracovní list: Mikulášská nadílka 2" pochází z metodického portálu rvp.cz spravovaného NPI ČR.
03:51
Mikulášské obdarovávání dětí má dlouhou tradici, jejíž původ vás možná překvapí. Pořad se věnuje i tomu, jak je to s Mikulášem v jiných zemích.
03:37
Pořad vysvětluje, proč chodí Mikuláš zrovna 5. prosince a jak se během staletí změnila podoba mikulášského průvodu.
01:11
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
02:52
Období adventu bylo obdobím půstu. Pořad upozorňuje, že zároveň se ale konaly bohaté trhy neboli jarmarky, kde se dalo koupit všechno možné, například i oblíbený mikulášský perník.