Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Kudy tečou naše potoky a řeky

Spoutané, divoké i podzemní: Kudy teče voda k moři

Pojďte se s námi podívat na jedinečná místa, která v naší přírodě vytvořily vodní toky. K meandrům Odry, pramenům Labe, do Bobří soutěsky… Kde je voda, tam je život. Každá řeka spěchá k moři a nebere si přitom servítky. Teče a mění krajinu. A často tak vytváří unikátní přírodní jevy.

Stáhnout materiály

kudy-tecou-nase-potoky-a-reky

Potoky a řeky, které u nás pramení, míří rovnou do tří různých moří. Po cestě překonávají spousty překážek a mají mnoho tváří. Většinu řek jsme my lidé spoutali do pevných koryt. I přesto najdeme v České republice spoustu vody, která si teče, kudy chce. Víte, která říčka je považována za tu nejkrásnější v naší zemi? Na rozdíl od minulosti se k ní dnes můžete vydat i vy. Než vyrazíte, vyplňte si náš pracovní list.

Pracovní list: Řeky a jejich přítoky

Stáhnout
Bobří soutěska

01:07

Bobří soutěska

V nejvýchodnější části Českého středohoří najdeme Bobří potok. Ten tvoří obří vodopád. Projděte se s námi Bobří soutěskou. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.

Meandry Odry

02:05

Meandry Odry

Poslední úsek živé velké řeky začíná u Bohumína a končí u soutoku Odry s Olší. Říká se mu také česká Amazonka. Jedná se meandry řeky Odry, které jsou přírodní památkou. Nachází se zde štěrkové lavice a velmi pestrý ekosystém. Tento přírodní unikát rozhodně stojí za pozornost.

Prameny Labe

01:11

Prameny Labe

Věděli jste, kde pramení řeka Labe? V Krkonoších najdete symbolický pramen, ten skutečný je lidem nepřístupný. Stojí za to, navštívit kamennou stěnu s erby měst, kterými naše nejdelší řeka protéká. Než voda doteče do Severního moře, musí překonat trasu dlouhou více než 1000 km. Podívejte se v jedné minutě na tuto zajímavost.

Punkva

01:04

Punkva

Víte, jak se jmenuje naše nejdelší podzemní řeka? Poznejte 29 kilometrů dlouhou řeku Punkvu. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.

Řeka Vydra

01:03

Řeka Vydra

Věděli jste, že údolí řeky Vydry patří k nejnavštěvovanějším místům Šumavy? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.

Štěrková řečiště Bečvy

01:08

Štěrková řečiště Bečvy

Původní štěrkové řečiště Bečvy vytváří ideální prostředí pro život raků a mnoho druhů ryb. Prohlédněte si s námi ostrůvky, tůně a peřeje moravské řeky. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.

Šumavská řeka Křemelná

04:13

Šumavská řeka Křemelná

Pojďme se společně s kamerou zatoulat na Šumavu, kde v liduprázdné krajině protéká řeka Křemelná. Jedná se o mimořádně krásnou a čistou řeku. Najdeme zde ledňáčka říčního, skorce vodního, ale i bobra evropského. Původně zde byla osada Frauenthal a plán byl na řece postavit kaskádovitou přehradu. Nic z toho tu však dnes není a my si můžeme vychutnat panensky čistou přírodu.

Údolí Dyje

01:02

Údolí Dyje

Věděli jste, že v údolí řeky Dyje se nachází náš nejmenší národní park? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.

Říční jezera, mrtvá ramena řek

03:07

Říční jezera, mrtvá ramena řek

Pořad ukazuje mrtvá ramena řek, popisuje, jak vznikají a co všechno v nich žije.

V horských říčkách

01:21

V horských říčkách

Pod hladinou horské říčky bují čilý život. Horský siven je náročný na množství kyslíku, ale nevadí mu omezený přísun potravy. Je ozdobou místních vod, jedinou rybou, která se na horním Labi v současnosti trvale udrží.

Probíhá načítání