Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Knihy pro náročnější

Světový den knihy: Knihy pro náročnější

Každý občas narazí na knihu, která mu přeroste přes hlavu, na kterou nestačí. Neznamená to nutně, že by čtenář byl méně vzdělaný. Někdy se prostě stane, že nám kniha uniká, zdá se nám, že nechápeme vůbec nic nebo jen velmi málo, po několika stránkách máme pocit, že nemá smysl ve čtení pokračovat. Přitom platí, že kniha, která je pro jednoho čtenáře obtížná, je pro jiného čtenáře běžným čtivem. A on má pak obtížnou knihu někde jinde…

Stáhnout materiály

knihy-pro-narocnejsi

Všichni čtenáři to znají. Zatímco jedni při středoškolských studiích hltali Kafku, jiní nevěřícně kroutili hlavou: Co se jim na tom může líbit? Za Kafku si dosaďte jakékoli jiné spisovatelské jméno – každý čtenář musí občas vynaložit obrovské úsilí, aby se s knihou nějak popral. Někdy za to může spletitý děj, jinde naopak téměř absence děje, ještě jinde jazykové prostředky, v další knize naprostá neznalost či odtažitost prostředí. Pojďme se na pár ne úplně jednoduchých knih ke čtení podívat. 

Zobrazit další materiály
Michel Houellebecq: Podmanění

10:09

Michel Houellebecq: Podmanění

Dokáže románová fikce ovlivnit politiku? Jak by vypadala Francie, kdyby se jejím prezidentem stal muslim? Známý francouzský spisovatel Michel Houellebecq zpracovává kontroverzní téma ve svém novém románu Podmanění. A vyvolává vášnivé diskuze. Autor ale přesto trvdí, že román dějiny nemění. O satirickém díle Podmanění hovoří překladatelka a literární kritička Jovanka Šotolová. Je Houellebecq opravdu významným spisovatelem, nebo jen dobrým marketérem.

Michel Faber: Kvítek karmínový a bílý

05:24

Michel Faber: Kvítek karmínový a bílý

Románové dílo Kvítek karmínový a bílý spisovatele Michela Fabera vypráví o osudu nevěstky Sugar a o viktoriánském Londýnu. Faber hovoří o procesu vzniku díla, inspiracích, které ho vedly k napsání románu, a o viktoriánské době jako o přelomové a moderní době. Jeho dílo je překladatelem Viktorem Janišem přirovnáno ke Jménu růže Umberta Eca.

Herta Müllerová: Nížiny

07:13

Herta Müllerová: Nížiny

Motivy strachu, zranitelnosti, beznaděje a světa bez lítosti a sounáležitosti. O prozaickém díle Nížiny, které napsala rumunsko-německá spisovatelka a nositelka Nobelovy ceny za literaturu Herta Müllerová, hovoří spisovatelka a překladatelka Radka Denemarková. Proč se autorka už nikdy nechce vrátit do své rodné vesnice?

Viktor Pelevin: Svatá kniha vlkodlaka

03:27

Viktor Pelevin: Svatá kniha vlkodlaka

Knižní svět upozorňuje na román Viktora Pelevina Svatá kniha vlkodlaka. Vedle představení některých motivů díla a stručného nástinu děje románu je kniha rusistou Liborem Dvořákem zajímavým způsobem vztahována k realitě současného Ruska. V souvislosti s Pelevinovou knihou se mluví o Dantově Božské komedii i slovní ekvilibristice.

Vladimír Sorokin: Vánice

03:26

Vladimír Sorokin: Vánice

Knižní svět tentokrát představuje novelu ruského autora Vladimíra Sorokina. O motivech novely v některých ohledech navazující na velikány ruské literatury, jakými byli Tolstoj nebo Bulgakov, hovoří překladatel Libor Dvořák, který zároveň hodnotí Sorokinovo spisovatelské nadání. Mluví i o tom, co v Rusku i dnes přeneseně znamená pojem vánice.

Nicolai Lilin: Sibiřská výchova

02:37

Nicolai Lilin: Sibiřská výchova

Sibiř, život lidí stojících mimo zákon a značný díl autobiografičnosti, to jsou prvky spojující dva současné polodokumentární romány, o jejichž syrovosti promlouvá novinář Jan Petránek. Obě díla, jak Sibiřská výchova, kterou napsal Nicolai Lilin, tak Odljan čili Vzduch svobody od Leonida Gabyševa, popisují strašné podoby dětství a přinášejí vhled do drsných životních podmínek dětí v kriminále a na ulici.

Roberto Bolaño: 2666

03:33

Roberto Bolaño: 2666

Knižní svět tentokrát představuje světově proslulý a kritikou oceňovaný román Roberta Bolaña. Nejen o složitosti a komplexnosti tématu tohoto románu, ale také o mísení žánrů, k němuž v knize dochází, hovoří překladatelka Anežka Charvátová, která dílo zároveň citlivým způsobem interpretuje. Velký román o šíleném lidstvu podává obraz světa v celé jeho složitosti i nejednoznačnosti.

Současní němečtí spisovatelé: Peetzová a Kehlmann

04:17

Současní němečtí spisovatelé: Peetzová a Kehlmann

Představujeme dva romány současné německé literatury, postmoderní román Já a Kaminski z pera v českém prostředí již známého spisovatele Daniela Kehlmanna a román Úterní ženy napsaný Monikou Peetzovou. Ve druhé části videa se k románům vyjadřuje literární publicista Ondřej Horák, který zároveň komentuje atraktivitu německé literatury pro českého čtenáře.

Probíhá načítání