Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Krmíš, krmím, krmíme

Jak správně přikrmovat zvířátka

Také byste pořád jenom spali, když je taková zima? Zimní spánek je jen jednou ze strategií, jak přečkat zimu. Na něj se je ale potřeba pořádně připravit. Další způsob, jakým zvířátka přečkávají zimu, je ze zásob, které si nasbírala v létě. Ale, jsou i tací, kteří jsou odkázáni na to, co najdou na stromech anebo pod sněhem. A právě těm můžeme život v zimě usnadnit. Která zvířátka to jsou? A čím jim přilepšíme?

Stáhnout materiály

jak-spravne-prikrmovat-zviratka

Chcete-li pomáhat zvířátkům, musíte vědět jak. Přikrmování totiž není jen tak. Proto se vždycky musíte informovat, koho krmit čím. Třeba žaludky srnců se na zimu přizpůsobují tomu, co najdou v přírodě. Takže žádná jablka ani mrkve. A co ptáčci? Čím naplnit krmítko? Ukážeme vám i to, jak si takové krmítko vyrobit. Podívejte se s námi. A otestujte se v pracovním listu.

Péče o živočichy v zimě

05:00

Péče o živočichy v zimě

V zimě živočichové strádají. My lidé jim můžeme pomáhat. Ukážeme si, jakým způsobem můžeme pomáhat v zimě přikrmovat ptáčky, veverky, srny i vodní ptáky. Vysvětlíme si, které krmivo není vhodné, s kým se můžeme o přikrmování poradit.

Zima: Příroda a krmení ptáků

07:15

Zima: Příroda a krmení ptáků

Epizoda ukazuje záběry selat prasete divokého a během zimních měsíců dokrmovaných ptáků. Z rostlin jsou v epizodě představeny „doutníky“ v podobě orobince širolistého, který hojně porůstá břehové zóny rybníků. Dále je vysvětleno, proč kopřivy žahají a jaké je a bylo jejich využití například při výrobě lan a ve staročeské kuchyni pro přípravu velikonoční nádivky. Ukázány jsou i červené malvice skalníku poléhavého, který pochází z jihovýchodní Asie.

Zimní spánek

05:16

Zimní spánek

Některá zvířata spí celou zimu, třeba ježek nebo netopýr. Říká se jim praví zimní spáči. Dozvíte se, jakou péči ježkům nebo netopýrům poskytnou v záchranné stanici.

Přikrmování ptáků v zimě

03:58

Přikrmování ptáků v zimě

Přežít zimu je pro volně žijící ptáky velmi náročné. Věděli jste, že správné přikrmování pro ně může představovat rozdíl mezi životem a smrtí? Dozvíte se, čím ptáky v zimě přikrmovat a jak si doma vyrobit krmítko.

Jak pomoci ptákům v zimě

04:44

Jak pomoci ptákům v zimě

Shánění potravy přes zimu je pro volně žijící ptáky náročné. Můžeme jim pomoci, když si vyrobíme krmítko a budeme se o něj přes zimu starat. Dozvíme se, jak si takové krmítko vyrobit a co do něj dávat.

Probíhá načítání